27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe imza atan AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları üyeleri Adnan Menderes ve arkadaşlarının hatıralarının sergilendiği Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde bir araya geldi. AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen’in de katıldığı etkinlikte demokrasi şehidi Adnan Menderes ve arkadaşları anılırken AK gençlik tarafından Merhum Başvekil Adnan Menderes ve arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ile birlikte 27 Mayıs 1960 darbesinin zulmüne uğrayanların anısına Çine Çayı’nın kenarına söğüt ağacı fidanı dikildi.
TEK HAYALİYDİ
Aydın'ın yetiştirdiği Adnan Menderes, 27 Mayıs 1960 darbesiyle iktidardan indirildikten sonra Yassıada'da yargılanırken çocukluk arkadaşı Ethem Menderes'e "Tövbeler olsun bir daha çiftlikten Aydın'a gelirsem. Oturacağım Çine Çayı'nın kenarındaki söğüt ağaçlarının dibine, başımı göğe çevireceğim, söğüt yapraklarının yüzümde dolaşmasının bana getireceği saadetle yetineceğim. Hiçbir şeye karışmayacağım" demişti. 17 Eylül 1961'de idam edilen Menderes ne Çine Çayı'nı ne de Çakırbeyli mahallesindeki çiftliğini görebildi.