YAŞLI DOSTU GERMENCİK

Hoş geldin YADEM!

Doğduğum ve büyüdüğüm topraklar, Aydın’ın uluslararası ticarete önemli katkılar sunan bereketli topraklardır. Birçok gelişmeye ve üretime imkan sunan topraklar… İlçemiz Germencik de 44 bine yaklaşan nüfusuyla yeni gelişmelere açıktır. Tarıma dayalı ekonomisi Germencik’in belki de genel özelliklerini korumayı başarmasının başlıca nedenidir. İnciri ile meşhurdur, ama zeytin, pamuk ve tahıl da Germencik adıyla sık sık anılır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra Germencik’te süt üretimi de bir hayli gelişmiştir. Dikili alanlarının yanı sıra ormanlarını korumayı başaran Germencik’te çok sayıda kovan bulunur, bal ve balmumu üretiminde iddialı sayılır.

2014 yılından beri Germencik Belediye Başkanı olarak görevimi sürdürdüğüm dönemden bu yana Germencik’in her kilometresindeki her hemşerimin sorunu benim de sorunumdur. Şimdi Germencik’i “yaşlı dostu” yapmak üzere kolları sıvadık. Germencik Yaşlı Danışma ve Eğitim Merkezi (YADEM) ülkemizde bir “ilk”tir.

Üretim toplumunun verimlilik, hızlılık ve rekabete odaklı yaşam tarzında yaşlıların bir kenarda bırakılmasına Germencik’te göz yummayacağımızı vurgulamak istiyorum. Germencik’i yaşlı dostu bir yerleşim yeri haline getireceğiz, bunun için YADEM’i hayata geçirdik. Germencik’in sadece inciri, zeytini, pamuğu ve tahılıyla anılmakla kalmayacağını, aynı zamanda “yaşlı dostu” olmakla da ünleneceğini tüm ülkeye anlatmak için çalışıyoruz.

Aydın’da yaşlıların toplumun kenarına itildiğini, yaşlılara asgari bir prestij öngörüldüğünü ve bununla yetinmeleri taleplerinin kabul edilemez olduğunu unutmamak gerekir. Germencik’te kurduğumuz Yaşlı Danışma ve Eğitim Merkezi’nde Türkiye’nin bugüne kadar görmediği hizmetleri sunacak, sadece Germencik’i değil, aynı zamanda tüm Aydın halkının yaşlılığa duyarlı hale gelmesini sağlayacağız. YADEM ile birlikte yepyeni bir hizmet anlayışının ılık rüzgârı Germencik’ten tüm Aydın’a yayılacaktır. YADEM yaşlı hizmeti alanında çıtayı yükseltmek demektir. Lafta değil icraatta kendisini gösterecektir. Bizi sımsıcak bir gelecek beklemektedir. Germencik halkına bu müjdeyi vermekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Germencik Yaşlı Danışma ve Eğitim Merkezi (YADEM) yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Tufan, Türkiye’ye Gerontolojiyi getiren bilim insanımızdır ve bizim işbirliği içinde olduğumuz bir yol arkadaşımızdır. Yaptığı açıklamada Prof. Dr. İsmail Tufan “Modernleşme sürecine giren toplumumuzda yaşlılar ‘sosyal ölü’ haline gelmiştir. Bunun utanç vericiliği ve yarattığı sıkıntılar nedeniyle yaşlıların sosyal ceset haline gelmiş olması toplumumuzda ya tabulaştırılıyor ya da verdiği rahatsızlıktan dolayı yaşlılar üzerinde üstünlük kuran bir hor görme eğilimi giderek yayılıyor. Bu yüzden Germencik’te YADEM’in hayata geçirilmesi son derece anlamlıdır. Saygıdeğer bir insan ve yönetici olarak Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın buna “dur” diyecek YADEM hizmetini hayata geçirmesini bu yüzden gönüllü olarak destekliyorum. Gerontoloji alanında edindiğim bilgi ve tecrübemi seve seve Germencik halkının hizmetine sunuyorum. Hayırlı bir işin altına elimizi koyduk. Allah bizi utandırmasın” şeklinde yaptığı açıklamayı duyduğumda bu işin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım.

Sizlerle buluştuğumuz bu ilk yazıda sizlere ülkümüzü, onurlu değerlerimize ve geleneklerimize dayanan yaşlıya hürmetimiz, milli hassasiyetlerimiz ve hemşerilerimizin ihtiyacına cevap vermek adına attığımız ilk adımı anlatmak istedim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi