Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Serçin Mahallesindeki bir yuvaya leylekler tarafından aşırı atık madde getirildiği için bir süre önce temizlik yaptıklarını ve yuvada 7 adet yumurtanın olduğunu gördüklerini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Gözlem yapan Serçinli vatandaşlar leyleklerin yine atık maddeleri getirdiğini, yavruların yumurtadan çıktığını ancak bazılarının görünmediğini söyleyince, Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketi’nin BOM aracıyla yuvada inceleme yaptık. Yuvada 5 yavrunun olduğu görüldü. Yavrulardan birinin boğazına plastik siyah ip dolanmış ve boğulmuş. Anne de yavruyu yuvadan atmak istemiş. İpler çalılara takıldığından yuvada asılı kalmış. Diğer 4 yavru kontrol edildi. Yan yana duran iki yavrunun ayaklarına saman bağlamakta kullanılan siyah plastik iplerin dolandığı ve sıktığı tespit edildi. Bacaklarındaki plastik ipler çıkarıldı ve yuvada ki diğer atıklar da temizlendi. Eğer müdahale edilmeseydi, plastik ipler bu iki yavrunun bacağını koparacak ya da kangrene çevirecekti" dedi.
BÖLGEDEN FARKLI YUVALAR İÇİN BENZER İHBARLAR GELİYOR
Karacahayıt mahallesinden de benzer ihbar geldiğini sözlerine ekleyen Bahattin Sürücü; "Yuvadaki leyleklerden erkek olanı yüksek gerilim tellerine çarparak ölmüş. Daha önce dönüşümlü olarak besin bulmaya giden ebeveynlerden biri ölünce, yuvanın tüm sorumluluğu ve 3 yavruyu beslemenin yükü anneye kaldı. Yavruların durumu kontrol edildiğinde, birinin bacaklarına atık plastik maddenin dolandığı fark edildi. Yavru bacağındaki atık maddeden kurtarıldı" diye konuştu.
SİYAH İPLER DOĞADA BIRAKILMAMALI
Saman bağlamada kullanılan iplerin tehlike saçtığını vurgulayan Sürücü; "Eski yıllarda saman satışı yapanlar, samanları telle bağlıyorlardı. Ancak hayvanlar samanla birlikte bazen teli de yediklerinden sindirim sisteminde hasara yol açıyor ve bazen de hayvanların ölümüne sebebiyet veriyordu. Samancılar bu tehdidi ortadan kaldırmak için plastik siyah ipleri keşfettiler. Ancak bu plastik ipler leylekler için büyük tehlike oluşturmaya başladı. Özellikle son yıllarda yavruların sakatlanmasına ve ölümüne neden oldukları görüldü. Samancılık yapanların leyleklerin bu tehlikeden kurtulması için yeni bir yönteme başvuracaklarını tahmin etmiyoruz. Burada asıl hayvancılık yapanlara duyarlılık ve önemli bir görev düşüyor. Samanlar çözüldükten sonra siyah plastik iplerin toplanarak çevreye atılmadan bir kutuda biriktirilip, samancılara tekrar iade edilmesi doğru bir yöntem olacaktır. Plastik ipler çevreye atılmaya devam ederse, leylekler sakatlanacak ya da hayatlarını kaybedecektir. Doğaya ve çevreye yapılan müdahalelerin başka canlıları da etkilediği ve onların yaşamlarını tehdit ettiği unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.