Kuşadası Filistin Platformu’nun düzenlediği, ‘Filistin Destek Yürüyüşü’, Kuşadası Kısmet Otel kavşağından başlayayıp, sahil bandı üzerinde yer alan El Heykeli Meydanı’nda son buldu. Bu noktada bir basın açıklaması gerçekleştiren platforma, yoğun bir kalabalık hep bir ağızdan sloganlar atarak destek oldu. Düzenlenen destek yürüyüşü etkinliğine, Ak Parti Kuşadası İlçe Başkanı Fatih Sarıgöz ve teşkilat üyelerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve platformlar da katılım gösterdi.
DÜNYA SİYONİZMDEN DERHAL KURTULMALIDIR
Kuşadası Filistin Platformu Gönüllüsü Hüseyin Kara’nın basın açıklamasını okunmasıyla başladı. Kara, açıklamasında, ‘Acı çekiyorsan canlısın.Başkasının acısını hissediyorsan insansındır’ sözlerine, ‘Siyonistlere cevabımız şudur, insanları öldürseniz de insanlığı öldüremeyeceksiniz.Dünya devletleri, siyonizmin baskısı altındadır. Dikkat edin evlerimiz ve mutfaklarımız, siyonizmin baskısı altındadır. Gönüllerimiz ve kalplerimiz siyonizmin baskısı altındadır. Spor, medya ve dünyadaki eğitim kurumları siyonizmin baskısı altındadır. Dünya siyonizmden derhal kurtulmalıdır. Siyonistler şu anda kendilerini dünyanın patronu zannediyorlar ve bütün insanları kendilerinin kölesi olarak görüyorlar. Ama er veya geç onlar da görecekler. Kötü yola giren her kavmin helak olduğu gibi dünyada artan bu nefret siyonizmin sonunu getirecektir. Şuna inanıyoruz ki bunlar tokadı da bu milletlerin evlatlarının elinden yiyecektir’ cümleleri ile devam etti.
SOYKIRIM UZUN SÜREDİR DEVAM EDİYOR
Kuşadası Filistin Platformu adına açıklama yapan Sosyolog Yazar Ferhat Kentel, İsrail neden soykırım yapıyor? Sorusunu sorarak başladığı sözlerine, ‘İsrail 7 Ekim'den beri soykırım yapıyor. 7 Ekim'den beri İsrail 36 bin kişiyi öldürdü. Sokakta yürüyen, hastanelerde yatan insanları, hastaları tedavi etmeye çalışan sağlık çalışanlarını, öğrencileri, küçücük çocukları öldürüyor İsrail. Her şeyi kırıyorlar, soyu kırıyorlar, bilimi kırıyorlar, çocukları, doğayı, toprağı, mekanı, kültürü, hafızayı, tarihi kırıyorlar. Ve Filistin'in her şeyini, kültürünü, müziklerini çalıyorlar. Filistin bir daha ayağa kalkamasın, düşünemesin diye yapıyorlar bunu. Ancak İsrail bunu tek başına yapmıyor. Neoliberalizmin devlet halinin en korkunç ve en konsantre tezahürü olan İsrail, 1948'den beri ABD'nin ve küresel kapitalizmin işbirliğiyle Filistin'de soykırım uyguluyor. Terör devleti İsrail ve uyguladığı soykırım Yahudiliği aşan bir Siyonizm'in eseridir. Ortadoğu'ya saplanmış bir bıçak gibi yoktan var edilmiş bir jandarma devlettir’ dedi.
DİRENEMEZSSEK DAHA DA İLERİYE GİDECEKLER
Başkaları üzerinde üstünlük kurma derdi olan şebekeler, "üstün ırk, üstün din, üstün insan" gibi dilleri kullanarak, yaptıkları soykırımları tanrılarının sözde talimatları doğrultusunda yaptıklarını söylüyorlar. Kutsal dava! Ne kadar çok böyle kutsal dava var! Şu din adına bu din adına haydi savaşa! Hindu tanrısı Şiva adına, İsa adına, Allah aşkına, Kutsal devlet adına! Devletlerin ve silah tüccarlarının manipüle ettiği insanlar birbirlerini ve daha da çok kendilerinden zayıf insanları vurup duruyorlar! Bütün bunları gerçekten tanrı mı diyor? Yoksa bütün bu sözleri biz mi tanrılarımıza söyletiyoruz? Dünya çok karmaşık bir yer ama bir yanda Elon Musk'lar, Trump'lar, ilaç, silah, petrol şirketleri... kapitalizmin en vahşi yönüyle saldıranlar var. Bunlar her geçen gün daha da zenginleşiyorlar ve onların polis devletleri, diğer yanda özgürlük isteyen yoksul insanları esir ediyor. Çünkü bu neoliberal kapitalizmin patronları iktidarlarını ancak bizi başkalarından daha üstün olduğumuz masallarıyla, ağzımıza bir parmak bal çalarak sürdürebileceklerini biliyorlar.’