Yaz ve kış sezonları boyunca Kuşadalılar’ı kültür ve sanat etkinlikleri ile buluşturan Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi (KUAKMER) etkinlik dizisine bir yenisini daha ekledi. Kuşadası Felsefe Platformu ile ortaklaşa düzenlenen söyleşi ve sunum etkinliğinin konuğu, sinema yazarları dünyasının tanınmış isimlerinden ve Eg e Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğretim üyesi Dr. Aslı Favaro oldu. ‘’Günümüz Sinemasında Uyanış Kurguları’ adını taşıyan felsefe ve söyleşi etkinliğinde, Favaro, geçmişten bugüne sinema konusunu masaya yatırarak, konu bağlamında sıkça gün yüzüne çıkan şizofrenik anlatımların sinema ile bağlantısını davetlilerle paylaştı. Etkinliğe, Kuşadası’nın yanı sıra çevresinden de yoğun bir davetli katılımı gerçekleşti.

Yabancı arkeologlar Aydın'daki Magnesia Antik Kenti'ni ziyaret etti Yabancı arkeologlar Aydın'daki Magnesia Antik Kenti'ni ziyaret etti

Kuakmerde Dr Asli Favaro Ruzgari Esti 481091 522160Cf85C68C29611644A23D6D2B2B

GEÇMİŞTE GÜNÜMÜZE SİNEMADA GELİŞİM VE DEĞİŞİMLER KONUŞULDU

Çağdaş sinemanın çoklu dünyalara, çoğul ya da parçalanmış kimliklere yönelik ilgisi, bazı anlatılarda hâkim ekomonik ve siyasal sisteme karşı bir direniş alternatifini de içerecek şekilde, özellikle Fight Club, Matrix gibi filmlerden bu yana artarak sürmekte’ diyen Dr. Aslı Favaro, ‘ Deneyimlerin giderek belirsiz, süreksiz ve parçalı hale geldiği; imgelerin sürekli dolaşımda olduğu, hız ve anındalık ile tanımlanan bir çağın hafıza kaybını ve kafa karışıklığını yansıtan anlatılar da karmaşıklaşmakta. Hakikat zeminin böylesine kaygan olduğu bir dünyada bu anlatılar, yanılsamadan uyanışı nasıl kurguluyor? Kredi kartı binaları patladıktan sonra olacakları anlatmak belki de pek “büyülü” bulunmuyor. Öte yandan “yerinden edilmişlik” duygusuna dair vurgu, yetersiz bir gerçeklik deneyiminden kaynaklanan varoluşsal şaşkınlığı da açığa vurmakta. Tüketici kapitalizminin egemen olduğu, tarih ve gelecek zaman kavramının yitirildiği bir dünyada, bu anlatılar, temelde modernitenin doğrusal çizgisine karşı “postmodern olarak addedilen zamanlar”ın travmatik eğrisini mi yansıtıyor?’ dedi.

Kuakmerde Dr Asli Favaro Ruzgari Esti 481091 99925146Fbe9Cb7881Fd7Dab4095E686

Kuakmerde Dr Asli Favaro Ruzgari Esti 481091 752Cc97180De0C72Ecc58A36D499A560

Muhabir: AYLİN ESER