"Kredi kartı borcu olanlar için zorlu bir dönemin kapıda olduğunu belirten uzmanlar, kredi kartı kullanımında yaşanan değişiklikler ve yeni düzenlemelerle vatandaşların mücadele ettiğini dile getiriyor.

Kredi kartları uygulamasında yapılan değişiklikler neler?

Faizlerin yükselmesi: Artan faiz oranları nedeniyle kredi çekmek oldukça zorlaştı ve geri ödeme miktarları neredeyse iki katına çıktı.

Taksitlerin artması: Kredilerdeki vade süreleri ve maksimum tutarlar düşürüldü.

Faiz ödemelerinin artması: Örneğin, 100.000 TL'lik bir kredi için yılda 180.000 TL faiz ödemek gerekebiliyor.

Kredi kartı faizlerinin artması: Artık kredi kartıyla yapılan alışverişlerde vadesiz taksit seçeneği kaldırıldı.

Asgari ödeme tutarlarının yükselmesi: 100.000 TL borcun asgari ödeme miktarı 20.000 TL'den 40.000 TL'ye yükseltildi ve yakın gelecekte 60.000 TL'ye kadar çıkması bekleniyor."

Kredi Kart 66D37Fb30B

UZMANLAR NE ÖNERİYOR?

Uzmanlar, artan asgari ödeme oranlarının birçok kişinin borçlarını ödeyemeyeceği ve yasal sorunlarla karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyarıyor.

Kredi kartı kullanıcılarına, asgari ödeme tutarının en az yüzde 40'ını ödemeleri tavsiye ediliyor.

Kredi Karti A05 R Cover

PTT uyardı: Gönderi etiketlerine dikkat! PTT uyardı: Gönderi etiketlerine dikkat!

Ayrıca, uzmanlar kredi kartı borcunun tamamının ödenmesinin, olası tüm sorunları ortadan kaldıracağını belirtirken, kredi kartı kullanımını mümkün olduğunca azaltmanın önemine vurgu yapıyorlar.

67211

Asgari ödeme tutarının yüzde 40'ın altında ödenmesi veya kredi kartı borcunun ısrarla kapatılmaması durumunda, kişilerin zorlu bir dönemle karşı karşıya kalabilecekleri belirtiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ