Cemal Sarı, zehir zemberek açıklamalarda bulunarak, parti üyeliğini sonlandırdı. MHP’den ayrılmasının ardından, yeni bir heyecan ve umutla İYİ Parti’yi kurduklarını belirten Sarı, “Milletimize umut olmuştuk. Ama maalesef, bu umudumuz fazla sürmedi. Başlangıçta sıkı sıkıya bağlı kalınan istişare, demokrasi, adalet ve liyakat gibi kriterler yerini jakoben bir bakış açısına, adamcılığa, adaletsizliğe ve dedikoduya bıraktı. Bunlara ilaveten, 2023 ve 2024’de yaşadığımız iki seçimde, tabanın ve milletin sesine kulaklarını tıkayan genel merkez sayesinde, büyük bir savrulma yaşadık. Yanlış stratejiler, dünle uyuşmayan söylemler, yarını olmayan adımlar sonucu, siyaseten dip yaptık. Yeniden toparlanma umuduyla yapılan olağanüstü kurultay ise, maalesef bu umutları canlandırmadı. Hatta daha derin kırılmalara sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Iyi Parti-1

"FIRSAT BULDUKLARINDA TEK ADAM GİBİ DAVRANDILAR"

Sarı, kurucu Genel Başkan Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesi ile birlikte tabandan tavana hayal kırıklığının arttığını dile getirdi.

Acarlar’ın o sorunu çözülüyor Acarlar’ın o sorunu çözülüyor

“Tek adam rejimini sandıkta değiştirmek için yola çıktıklarımızdan birçoğu, fırsat bulduklarında tek adam gibi davrandılar. Milletvekilliği sıralaması, belediye başkan ve meclis üyelerinin belirlenmesi, teşkilatların dizaynı noktasında mevcut il başkanı ve mevcut milletvekili Aydın ve ilçelerinde bunun en belirgin uygulamalarını gerçekleştirdiler. Sonuç mu? Aydın için sonuç hezimet. 2019’da nakış nakış tesis ettiğimiz ve kendilerine emanet ettiğimiz tüm kazanımları 2024'de sıfırladılar” diyen Sarı, İl Başkanı Ahmet Ertürk ve Aydın Milletvekili Ömer Karakaş’ı hedef aldı.

"ŞAHSİ MAKAM BEKLENTİSİ"

Olağanüstü kurultaydan sonra, teşkilatlarla ilgili iyileştirmeler beklediklerini anlatan Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun olmayacağını, geniş tabanlı bir istişare yapılanma yerine olağan kongre ve kurultay hesaplarına göre illerde birkaç kişinin inisiyatifinde teşkilatların dizayn edileceğini hissettik. Kuşadası Teşkilatının görevden el çektirilmesi bunun en belirgin örneği oldu. Tabanda yedi yıldır gayret gösteren binlerce insanın alın terini ve emeğini yok sayan, istişare kültüründen uzak, ‘ben yaptım oldu’ kaba mantığıyla hareket edenlerin çoğaldığı bir teşkilat yapısı ile tanıştık. Bu yapı, bizi kucaklaşmaya, bütünleşmeye, büyümeye ve iktidara değil; birkaç kişinin şahsi makam beklentileri doğrultusunda, küçülüp yok olmaya getirir. Tüm bu yaşananlar, güven duygumuzu zedeledi, umutlarımızı zayıflattı. Ve nihayet, kuruculuğunu yaptığımız, büyük emeklerle büyüttüğümüz İYİ Parti'nin temsil noktasında olanlarla ‘gönül bağımız’ kopma noktasına geldi. Gönül bağımız kalmayan bir çatı altında ise, fiziki olarak durmanın bir anlamı olmayacaktır. Bu sebeple, kuruluşundan beri aktif olarak içinde olduğum, 10 Aralık 2018 - 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında Aydın İl Başkanlığını yaptığım, 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olarak temsil ettiğim partimden üzülerek ayrılıyor ve; İYİ Parti üyeliğimi sonlandırıyorum. Geriye dönüp, keşke diyeceğim hiç bir pişmanlığım yok. Çünkü, bizimkisi millet ve memleket sevdası idi. Bu inançla siyasette yer aldım. Ama, artık aktif siyasette umutlarını kaybetmiş, sade bir Türk Milliyetçisi olarak ‘özü başıma, hür ve müstakil’ olarak hayatıma devam edeceğim.”
Sarı, açıklamasını, merhum şair Abdürrahim Karakoç'un "Talipli değilim şöhrete, şana. Makamı, rütbeyi yük etmem cana. Dostluk, sevgi, şefkat yetişir bana. Dövüşü, kavgayı size bıraktım" dörtlüğü ile tamamladı.

Muhabir: EMRAH DİNÇER