İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın teşrifleri ile yapılan ‘Anadoludakiler’ tanıtım programına Söke Ticaret Borsasına temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel katılım sağladı. Aydın’ın 28 adet coğrafi işaretli ürünü arasından seçilen üç ürününden biri olma gururunu yaşatan “Söke Pamuğu” programda ülke çapında tanıtıldı.

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel program sonrasında duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi, “İlçemizin adını gururla taşıdığımız coğrafi işaretli ‘Söke Pamuğumuz’ çok kısa bir süre içerisinde Avrupa Birliği Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğüne başvurusu yapıldı. Söke Pamuğumuz AB komisyonu resmi gazetesinde ilan edilmeyi başaran ilk Türk pamuk ürünü oldu.”

Aydem Duyurdu. Söke elektrik kesintisi 20 Temmuz Cumartesi 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi Aydem Duyurdu. Söke elektrik kesintisi 20 Temmuz Cumartesi 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi

SÖKE PAMUĞU HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULACAKTIR

“Söke Pamuğunun Avrupa resmi gazetesinde ilan edilmesi, hem yerel üreticiler hem de Türkiye açısından oldukça önemli bir gelişmedir. Coğrafi işaret tescili, ürünün belirli bir bölgeye ait olduğunu ve o bölgenin karakteristik özelliklerini taşıdığını garantiler. Bu durum, Söke Pamuğunun kalitesini ve özgünlüğünü koruyarak, uluslararası pazarda daha fazla talep görmesini sağlayacaktır. Ayrıca, bu tescil sayesinde Söke pamuğu, düşük kaliteli ürünlerle rekabet etmek zorunda kalmadan, hak ettiği değeri bulacaktır. Söke Pamuğunun başarısı, ilk olarak Ülkemiz de sağladığı kaliteli ürün olarak tanınmasından sonra Avrupa ülkeleri tarafından değeri ve ayrıcalığı fark edilerek bölgemizdeki üreticilerimize ekonomik olarak fayda sağlayacaktır.”

Kaynak: HABER MERKEZİ