Aydın’a 169 milyonluk yatırım Aydın’a 169 milyonluk yatırım

Bayram tatili sonrasında Meclis'i yoğun bir gündem bekliyor. Meclis'in önüne gelecek düzenlemeler arasında sosyal hayatı yakından ilgilendiren birçok başlık bulunuyor. Bu başlıklardan en önemlisi, ev kadınlarının erken emekliliğini kapsayan düzenleme.

Bayramdan sonra TBMM yoğun bir mesaiye başlayacak ve bu yeni düzenleme ile ev kadınlarının sosyal güvenceye sahip olmaları ve emekliliklerinin desteklenmesi hedefleniyor. Düzenleme kapsamında, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Mevcut asgari ücret üzerinden hesaplandığında, en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6.400 lira 80 kuruş iken, bu düzenleme ile devlet 2.133 lira 60 kuruş destek verecek. Böylece, ev kadınları ayda 4.267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecekler.

Ayrıca, emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi konusu da gündemde. Bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin, çalışan kadınlar için çocuk sayısına göre uygulanması durumu söz konusu olacak.

Kadınların emekliliğine ilişkin düzenlemelerin yanı sıra, Bağ-Kur'lu küçük esnafların uzun süredir beklediği prim günlerinin eşitlenmesi konusu da önemli bir gündem maddesi. Geçtiğimiz yıldan bu yana merakla beklenen bu düzenleme, küçük esnafların prim günlerini SSK'lı çalışanların prim günleriyle eşitlemeyi amaçlıyor. Bu düzenleme ile yaklaşık 1 milyon küçük esnafın emeklilik için gereken 9.000 prim günü, SSK'lı çalışanlarla aynı olacak şekilde 7.200 güne indirilecek. Böylece, Bağ-Kur'lu esnaflar 5 yıl erken emekli olma imkanına kavuşacak. Bu düzenlemeden, 10 ve daha az çalışanı olan küçük esnaflar yararlanabilecek.

Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafın prim gün şartı 9.000'den 7.200'e inecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ