Dünyaca ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür ve Sanat Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde Ada Modern Sanat Galerisi’nde düzenlenen ‘Sanat ve İdeoloji’ isimli söyleşide Kuşadalılarla bir araya geldi. İdeolojinin, tarihin her döneminde sanat üzerindeki etkilerine değinilen söyleşiye, Kuşadası Altın Güvercin Kültür ve Sanat Tanıtım Vakfı (KUSAV) Başkanı Levent Köylü, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in eşi Duygu Günel, söyleşinin moderatörü İbrahim Karaoğlu ve çok sayıda sanatsever katıldı.Söyleşi sonunda Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in eşi Duygu Günel, Heykeltıraş Mehmet Aksoy’a, Poseidon isimli eseri hediye etti.
Söyleşinin açılışında konuşan KUSAV Başkanı Levent Köylü dünyaca ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’u Ada Modern Sanat Galerisi’nde ağırlamaktan onur duyduklarını ve önümüzdeki dönemlerde de sanat adına önemli işlerde beraber çalışmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.
‘Sanat ve İdeoloji’ ana başlığı altında, sanatın geçmişten bugüne süregelen hikayesini verdiği anektodlarla davetlilere anlatan Mehmet Aksoy, sözlerine, ‘İdeoloji ve din birbirinden farklı konulardır. Din, manevi dünyayı idare etmek için tanrıyla insan arasındaki ilişkileri düzenliyor. İdeoloji ise pratik dünyanın, hayatın , insan ilişkilerinin düzenlenmesini sağlıyor. Eğer topluma hakim olmak istiyorsak hemen ideolojik durumlara hakim olmaya çalışıyoruz. Örneğin, Atatürk zamanı hükümetlerine bakarsak orada müthiş bir ideoloji var. Vatan, sevgi,ilerleme, gelişmiş medeniyetler seviyesine gelme ve içtenlik bulunuyor. Sanat,insanları etkiler , manevi dünyalarını zenginleştirir, yaşama kalitelerini arttırır ve dünyaya bakış açılarını değiştirir. Yaşam sanatımızın içeriği ise o zaman ona göre renkler ve fonlar bulacağız. Ben sanatçıları iyi, kötü, yetenekli ve yeteneksiz diye ayırıyorum. Böyle bir gerçek var ancak çalışkanlık meselesi de bu noktada büyük rol oynamaktadır. Hayatta karşılaştığımız konuları sanatsal bir dile çevirebiliyorsak iyi olan budur’ dedi.