Aydınlı sanayiciler taleplerini Tezcan’a iletti

Aydın Sanayi Odası’nı ziyaret eden CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, sanayicilerin sorunlarını dinledi.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

CHP’li Bülent Tezcan’a AYSO’yu ziyaretinde CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin eşlik etti. Aydın sanayicilerinin taleplerini ve sorunlarını dile getiren Şahin, ‘’Bildiğiniz üzere 2009 yılında Manisa 3. Bölge desteklerinde yer aldı. Aydın ise 2. Bölge desteklerindedir. 2017 yılındaki gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) değerlerine bakıldığında hemen hemen Aydın ve Manisa eşdeğer gözüküyor. Oda olarak, Ticaret Bakanlığı bünyesinde olan teşvik uygulamaları ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Aydın vekillerimize bu konuyla ilgili detaylı bir rapor ileteceğiz. Aydın’ın 3. Bölgeye geçmesi konusunda siz değerli vekillerimizden destek bekliyoruz’’ dedi.

AYSER’İN FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLANDI

Aydın Serbest Bölgesi’nin fizibilite raporunun hazırlandığını ifade eden Şahin, “Efeler Yeniköy Mahallesi sınırlarındaki Aydın Serbest Bölgemizin alanı ile ilgili fizibilite raporu Kalkınma ve Yatırım Bankası ekibi tarafından hazırlandı. Mevcut durumda 650 dönüm alanın; 290 dönümü şahıs, 360 dönümü de mera arazisidir. Serbest Bölgedeki hedefimiz, ihracatı 1 milyon doların üstüne çıkartmak ve 5 bin kişiye istihdam sağlamaktır. Hollanda, Macaristan, Romanya gibi ülkeler de Serbest Bölgemizle yakından ilgililer. Ayrıca bu alanı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Aydın’a yatırımcı çekmek amacıyla dünya otomotiv devi Volkswagen Grubunun Türkiye’de kurmayı planladığı otomobil fabrikasının Aydın’a kazandırılması çağrısı ile yatırım yeri olarak teklif ettik. Bu kapsamda da Volkswagen Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Herbet Diess’e oda davet yazısını gönderdik. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu Aydın ekonomisini geliştirmek üzere yapılan tüm çalışmaları desteklemiş ve Odamızın her zaman yanında olmuştur” diye konuştu.

AYDIN’IN 2. TEŞVİK BÖLGESİNDE OLMASI PROBLEM YARATIYOR

AYSO yönetimine ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise, “Aydın’ın 2. Bölge olup, Manisa’nın 3. Bölge olması ciddi bir problem yaratıyor. Manisa 3. Bölge olduğu için teşviklerden direkt Manisa ili yararlanıyor. Bu konuda iki farklı teşvik sistemi yapılabilir. Hem bölgesel teşvik hem de sektörel teşvik şeklinde bir yol izlenebilir. Türkiye’de kestane olarak en fazla rekolteye sahip İl Aydındır. Kestane üretimini, paketlenmesini, ticaretini sektörel olarak desteklenmelidir. Kestaneye eş değer olarak pamuk, incir, zeytin gibi tarıma dayalı sanayinin sektörel teşvik olarak öne çıkması gereklidir ki diğer illerimizle bölge farkından kaynaklı olumsuz rekabetler yaşanmasın” ifadelerini kullandı.

AYSO Başkanı Şahin, ziyaretlerinden dolayı CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’a teşekkür ederek, Aydın’ın sanayisini, ihracatını ve sosyo-ekonomik durumunu anlatan bir rapor takdim etti.

03 Aralık 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Kazım Yörükce


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?