ADÜ’de ‘Cumhuriyet’in Beş Ciheti’ paneli

Milli mücadelenin 100., Cumhuriyet’in ilanının 96. yılı münasebetiyle düzenlenen ‘Cumhuriyet’in Beş Ciheti’ konulu panel, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Panele; Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Musa Gümüş, milli mücadelenin başkumandanı Mustafa Kemal Atatürk’ü ve vatan için canlarını feda etmiş kahramanlarımızı saygıyla anarak başladığı konuşmasında, Cumhuriyet’in en kıymetli hazinemiz olduğunu belirtti. Gümüş, “Cumhuriyet imkan demektir, erdemli insanlar yetiştirmeyi görev edinmiştir. Sahip olduğumuz bağımsızlığımızı ve tüm imkanlarımızı Cumhuriyet’e borçluyuz” diyerek Cumhuriyet’in güçlenerek devam etmesi için gençlere önemli görevler düştüğünü vurguladı. Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, üniversite bünyesinde multidisipliner bir anlayışla Cumhuriyet’in sadece tarihi değil, sosyolojik, iktisadi, siyasi ve ideolojik arka planının da tartışılacağı çok kıymetli bir panelde buluştuklarını ifade etti.


Sunumların ilgiyle izlendi

panelin moderatörlüğünü yürüten Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayhan Delibaş ‘Türkiye’de Cumhuriyet Rejiminin Yerleşmesinin Sosyolojik Dinamikleri’ konulu açılış sunumu yaptı. Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetcioğlu ‘Cumhuriyet Düşüncesinin Tarihi Dinamikleri’, Nazilli Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atakan Hatipoğlu, ‘100. Yılın Eşiğinde Cumhuriyet: Siyaset Bilimi Açısından Cumhuriyet Rejimi’, Nazilli İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Taner Bulut ‘İktisadi Dönüşüm ve Cumhuriyetin Milli Politikasının Belirlenmesi Tartışmaları’, Aydın İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ali Bilgenoğlu, ‘Büyük Güçler ve Türkiye: Küresel Siyaset ve Cumhuriyet Rejimi’ konulu sunumlar gerçekleştirdi.

Dinleyicilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen panel, konuşmaların ardından soru-cevap bölümü ile devam etti. Panel, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın panelistlere teşekkür belgesi vermesi ile sona erdi.

31 Ekim 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?