Aydın, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen proje ile Priene, Miletos ve Afrodisias antik kentlerinin 3 boyutlu modelleri çıkartılıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

GEKA tarafından desteklenen, Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından "Aydın İl Tanıtım Projesi" kapsamında yürütülen antik kentlerin 3 Boyutlu Modellemesi çalışmaları ilgi uyandırıyor.

DİJİTAL ORTAMDA TEKRAR İNŞA EDİLİYOR 

Çalışmaların yaklaşık 5 aydır devam ettiğini ve çok deneyimli Yasin Kaya ile birlikte projeyi yönettiklerini söyleyen uluslararası başarılara imza atmış Sökeli ödüllü belgesel yönetmeni Yavuz Pullukçu, “Üç boyutlu modellemelerini çıkardığımız Aydın’ın tarihi değerleri Priene, Miletos ve Afrodisias’ı kendi dönemlerine uygun olacak şekilde dijital ortamda tekrar inşaa ediyoruz. Bu proje hayata geçtiğinde, Ios ve android destekli yapacağımız telefon uygulamasıyla yerli ve yabancı turistlerimiz antik kentlerimizi dijital ortamda gezebilecekler. Yürüttüğümüz bu proje şu anda Türkiye’de ender yapılan Avrupa ve Amerika’da yaygın olan bir proje. Bu projeyi yaparak antik kentlerimizi hem koruma altına almış olacağız, hem de tanıtmış olacağız” dedi.

AYDIN VALİLİĞİ, TANITIMI DESTEKLİYOR

Aydın Valiliği tarafından yürütülen “Aydın İli Tanıtım” projesi için kendilerinin yanı sıra kazı çalışmalarını yürütenlerin de emekleri olduğunu söyleyen Pullukçu, “Filozoflar şehri Miletos’da kazı çalışmalarını yürüten Hamburg Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü’nden Kazı Başkanı Prof. Dr Christof Berns, Aydın'ın Söke ilçesinde iyi korunmuş ve ayakta kalan eserlerinden dolayı "Anadolu'nun Pompeisi" olarak bilinen Priene Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne dahil olan burada da kazı çalışmalarını yürüten Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hakan Mert ve 2017 yılında Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen Afrodisias’da kazı çalışmalarını yürüten Oxford Üniversitesi arkeologlarından Prof. Dr. Roland R.R. Smith, bu projede gerekli fotoğraf ve arşivleri bize destek olarak verdiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Asıl teşekkürü Aydın’ı ve ülkemizi tanıtmak adına antik kentlerimizi dijital ortamda 3D ile tekrar eski haline getirmek için çalışan, vizyon sahibi olduğunu gösteren Aydın Valiliğine ediyoruz” diyerek Türkiye’nin ve Aydın’ın tanıtımına katkı sağlayacak proje için özverili çalışmalarına stüdyo ortamında devam ettiklerini aktardı.

13 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?