“İlaç yokluğunun sorumlusu eczacı değildir”

“İlaç yokluğunun sorumlusu eczacı değildir”
21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, “İlaç yokluğunun sorumlusu eczacı değildir” dedi. Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz üzere 6 Ocak 2017 tarihinde ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru 2.1166dan 2.3421e güncellendi. Böylelikle ilaçlara gelen yaklaşık yüzde on zammın geçerlilik tarihi 20 Şubat 2017 olarak açıklandı. Bu süreçte bazı ilaç firmaları ve ecza depo

21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, “İlaç yokluğunun sorumlusu eczacı değildir” dedi.

Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz üzere 6 Ocak 2017 tarihinde ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru 2.1166'dan 2.3421'e güncellendi. Böylelikle ilaçlara gelen yaklaşık yüzde on zammın geçerlilik tarihi 20 Şubat 2017 olarak açıklandı. Bu süreçte bazı ilaç firmaları ve ecza depoları piyasaya ilaç akışını yavaşlatmak suretiyle aralarında kanser ilaçlarının da olduğu önemli miktarda ilaçların bulunamamasına ve halkımızın mağduriyetine neden oldu. Üretici firmalar ürettiği ilaçları elinde tutup piyasaya vermeyerek veya talebin altında vererek ve bazı ticari depolar da aldıkları ilaçları depo kayıtlarına girmeyip eczanelere göndermeyerek kısmi ilaç kıtlığı ve çok sayıda ilacın yokluğuna neden oldular.

Aynı zamanda çok önceden kur ayarlaması belli olduğu için bazı ilaç firmaları üretim ve ithalatlarını yeni fiyatların yürürlükte olacağı zamana göre planlamak suretiyle de bu sorunun ortaya çıkmasında pay sahibi oldu.

Ancak üzülerek görmekteyiz ki piyasada bulunamayan ilaçların gerçek sorumluları kendi suçlarını gizlemek gayesiyle halkımıza ve ilgili kamu otoritesine yanlış bilgiler vermekte, piyasada bulunmayan ilaçların sorumluluğunu biz eczacıların üzerine yıkmaya çalışmakta, eczacıların ilaç ellerinde olduğu halde hastaya vermediği algısı oluşturmaya çalışmaktadır. Bu kabul edilemez bir iftiradır. İlaç yokluğunun sorumlusu asla eczacı değildir.

Öncelikle elinde olan ilacı hastasına vermemek, Eczacılık Yeminine ve Eczacılık Meslek Etiğine aykırıdır. Bizler halkımızın sağlığının korunması ve geliştirilmesindeki sorumluluklarımızın bilincinde olarak halkımıza özverili bir biçimde sağlık hizmeti sunumu yapmaktayız. Dahası ticari mantık açısından bile baktığınızda, otuz-kırk gün sonra gelecek zam için elinde olduğu halde hastasına o ilacı vermeyerek hem o reçetenin karından, hem de hastasından olma riskini kim ve niye alsın? Kaldı ki eczacılarının ne kadar özveriyle çalıştıklarını en iyi takdir edecek olan değerli halkımızdır” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI SORUMLULARI BULSUN VE KAMUOYUNA AÇIKLASIN”

Sağlık Bakanlığı’nın sorumluları bulup açıklaması gerektiğini savunan Karaarslan, şöyle konuştu: “Ülkemizde bütün ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından İlaç Takip Sistemi aracılığı ile üretiminden itibaren, depoya, eczaneye ve hastaya ulaştığı tüm aşamalarda takip edilebilmektedir. Yani piyasaya…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.