Madımak'ta hayatını kaybedenler Kuşadası'nda anıldı

2 Temmuz Sivas Madımak Katliamını anmak için Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şubesi tarafından cemevinde panel düzenlendi. Etkinliğe Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turhan, CHP İlçe Örgütü ve vatandaşlar katıldı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli'nde ölenleri unutmamak ve unutturmamak için her yıl ülke genelinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Kuşadası'nda da bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Erdal Kılıç'ın yaptığı panele konuşmacı olarak Araştırmacı-Yazar Necdet Saraç ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat katıldı.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Yapılan konuşmalarda, Madımak Katliamı'nın hala faili meçhul olarak kaldığı, olayların üç beş kişinin kişisel girişimleri ile meydana gelmesinin mümkün olmadığı kaydedildi. Konuşmacılar, dönemin Cumhurbaşkanı da dahil, Başbakanı, İçişleri Bakanı ve Kuvvet Komutanı mahkemeye çıkarılmadığı sürece katliamın faili meçhul kalmaya devam edeceğini ifade etti. Geçmişte yaşanan faili meçhul cinayetlerden örnekler veren konuşmacılar, yurttaşlık ve laiklik kavramının unutturulmaya çalışıldığını öne sürdü. Sivas Katliamı'nda kaybedilen yurttaşların geride kalan ailelerinin yaşadıkları acılar, düşünceleri paylaşıldı. Konuşmacılar, katliam zanlılarının avukatlarının daha sonra ödüllendirildiğini, birçoğunun milletvekili olduğunu söyledi. Konuşmacılar, toplumsal barışın egemen kılınmasının isterken, Alevi toplumunun aydınlığa inanan bir topluluk olduğunu, insanları yargılamadığını anlattı. Panelistler, Alevilerin siyasi iktidarlar tarafından her zaman kandırılmak istendiğini, ileri görüşlü aydınlık Alevilerin onlara kanmadığını dile getirerek, bir daha böyle acıların yaşanmaması istedi. Panelde ayrıca Madımak Katliamı ile ilgili slayt ve film gösteriminde duygulu anlar yaşandı.

Haber Videosu

Kaynak:Enver Önder

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.