Aydınlılar en çok hangi hastalıktan hayatını kaybediyor?

Aydınlılar en çok hangi hastalıktan hayatını kaybediyor?
Aydın’da 2018 yılında 7 bin 798 ölüm vakası meydana geldi. Bu ölüm vakalarının 3 bin 583’ünün dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, Aydın’da 2018 yılında meydana gelen ölüm vakalarının nedenleriyle ilgili açıklama yaptı. Aydın’da 2018 yılında 7 bin 798 ölüm vakası meydana gelirken, bunlardan 3 bin 583’ünün dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı belirtildi.

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE GERİLEME KAYDEDİLDİ

Aydın’da dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölüm oranında ise bir önceki yıla göre gerileme yaşandı. 2017 yılında dolaşım sistemi hastalıklarında ölüm oranı yüzde 48,8 iken, 2018 yılında bu oran yüzde 45,9’a düştü. 2018 yılında dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk altı il ise yüzde 48 ile Çorum, yüzde 47,2 ile Denizli, yüzde 46,7 ile Adana, yüzde 46,2 ile Çanakkale ve Afyonkarahisar, yüzde 46 ile Kırıkkale oldu. Aydın’daki ölüm nedenleri içinde ikinci sırada iyi huylu ve kötü huylu tümörler yer aldı. Ölümlerin yüzde 16,8’i iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklanırken, bu rahatsızlık sonucu bin 309 kişi hayatını kaybetti. İyi ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk altı il ise sırasıyla; Kırklareli, İstanbul, Van, Eskişehir, Edirne ve Kocaeli oldu.

Kaynak:Mehmet Kavas

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.