TKDK dört yılda 117 projeyi destekledi

TKDK dört yılda 117 projeyi destekledi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörlüğü’nün Üretim Sizden, Destek Bizden anlayışıyla 2013 yılında Aydın’da uygulamaya koyduğu AB Kırsal Kalkınma IPARD Programı’nın 1. bölümü Aralık ayı sonunda tamamlanacak. IPARD programı kapsamında dört yıl içerisinde 117 projeye destek verildiğini açıklayan TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, bu süreçte 127 milyon TL yatırım tutarı bedeli çıktığını söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörlüğü’nün 'Üretim Sizden, Destek Bizden' anlayışıyla 2013 yılında Aydın’da uygulamaya koyduğu AB Kırsal Kalkınma IPARD Programı’nın 1. bölümü Aralık ayı sonunda tamamlanacak. 

IPARD programı kapsamında dört yıl içerisinde 117 projeye destek verildiğini açıklayan TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, bu süreçte 127 milyon TL yatırım tutarı bedeli çıktığını söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan TKDK Aydın İl Koordinatörü Bozkurt; IPARD I programı kapsamında İl Koordinatörlüğünce kabul edilen tüm projelerin gerçekleşmesinde sona yaklaşıldığını ve yatırımcılara yapılacak destek ödemelerinin 2016 yılı Aralık ayı sonuna kadar tamamlanacağını ve yeni programın başlayacağını söyledi.

DESTEK 64 MİLYON TL'YE ULAŞACAK

IPARD Programı, kırsal alanda sadece tarım ve hayvancılık değil, çevre, turizm, sanayi ve enerji gibi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirten Bozkurt, “Bu dört yılda yapılan programda tarımsal yatırımların desteklenmesi ve yönlendirilmesi, kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, istihdamın artırılması ve yerel kalkınma stratejilerinin harekete geçirilmesini amaçlayan bütüncül bir yaklaşımı benimsemektedir.  Et ve süt hayvancılığı, turizm, meyve ve sebze işleme ve pazarlama, süt ve et işleme ve pazarlama, yerel ürünler ve mikro işletmeler, arıcılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği gibi sektörlerde, 117 proje ile sözleşme imzalandı. Bu projelerin tamamlanma aşamasına gelindiğini ve yatırımcılara 2016 Aralık ayı sonuna kadar ödenecek destek tutarının ise 64 milyon TL’yi bulacak” dedi.

IPARD II İLE YENİ DESTEKLER GELİYOR 

İl Koordinatörü Bozkurt, ayrıca IPARD I programımın tamamlanmasını takiben 2020 yılına kadar sürecek olan yeni IPARD II programının da uygulanmaya başladığını, IPARD II programı ile yeni sektörlerin desteklendiğini ve destek oranlarında artışlar olduğunu,  desteklenen bu sektörlerdeki tüm potansiyel yatırımcıların proje çağrı dönemlerini iyi takip etmelerini ve Aydın ekonomisine ivme kazandıracak yeni projeler için kuruma beklediklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.