Tarım işçileri 1 Mayıs’ı çalışarak geçirdi

Tarım işçileri 1 Mayıs’ı çalışarak geçirdi
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün resmi tatil olması nedeniyle resmi kurumlarda çalışanlar tatil yaparken 1 Mayıs’ın asıl sahipleri olan tarım işçileri yılın hemen her günü olduğu gibi 1 Mayıs’ı da çalışarak geçirdi.Yurdun her yerinde olduğu gibi Karacasu’da da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle resmi kurumlar tatil yaparken tarım işçileri tarlada çalışırken objektiflere yansıdı. Tütün dikim zamanı olması sebebiyle tütün fidesi yetişt

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün resmi tatil olması nedeniyle resmi kurumlarda çalışanlar tatil yaparken 1 Mayıs’ın asıl sahipleri olan tarım işçileri yılın hemen her günü olduğu gibi 1 Mayıs’ı da çalışarak geçirdi.

Yurdun her yerinde olduğu gibi Karacasu’da da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle resmi kurumlar tatil yaparken tarım işçileri tarlada çalışırken objektiflere yansıdı. Tütün dikim zamanı olması sebebiyle tütün fidesi yetiştirme ve dikim çalışmaları son sürat devam ederken işçiler 1 Mayıs dinlemedi. İşçilerin ikinci planda olduğunu ifade eden tarım işçileri “Köylü milleti perişan. Çiftçinin bayramı olmaz. Bizim için bayram, ne zaman hava yağdı, o zaman. Yıl bir 12 ay çiftçilikle uğraşıyoruz” ifadelerini kullandılar.

‘KÖYLÜ MİLLETİ PERİŞAN’

10 yaşından bu yana tütün işinde çalıştığını ifade eden Elif Hazan (40), “Tütün fidanı yoluyoruz. Mart başında ekiliyor, Mayıs’ta toplanıyor. Bugün yolacağız yarın ve yarından sonra dikeceğiz. Baştan ocakları düzeltiyoruz. Tohumunu atıyoruz. Üstünden kapağını, ilacını veriyoruz. Her gün suluyoruz. Çocuk gibi bakıyoruz” dedi.  1998’den bu yana tütün yetiştirerek geçimini sağladığını ifade eden Hüseyin Hazan, artan masraflardan yakınarak köylünün perişan olduğunu ifade etti. Hazan, “98’den beri sadece tütün yetiştirerek geçiniyoruz. Köylü milleti perişan. Çiftçinin bayramı olmaz. Bizim için bayram ne zaman hava yağdı, o zaman. Yıl bir 12 ay çiftçilikle uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

‘BİZİM TATİLİMİZ YOK’

7 yaşından bu yana tütün işinde çalıştığını aktaran 55 yaşındaki Meryem Hazan, “Bugün işçi bayramı. Memurlar tatil yapıyor. Biz çalışıyoruz. Bizim tatilimiz yok. İşçi ikinci planda.  Perişanız. Masraflar çok. İşçimizin hakkını vermiyor devlet. Günübirlik yaşıyoruz. Zam çok, işçiye para yok. Köylü milleti öldü. Hakkımızı vermiyorlar. Emeklilik yok. Günlük aldığımız yevmiye günlük ihtiyaçlarımıza gidiyor. . Biz hakkımızı istiyoruz” dedi.

‘TARIM İŞÇİLERİ YARARLANAMIYOR’

Bir litre mazotun 5 lira olduğuna dikkat çeken Huriye Tuncer, Motorları tarlaya sokmaya korkuyoruz.  Akşam işimiz bitti mi şükür diyoruz, nerede emeklilik” diyerek düşünceleri paylaştı. Tarım işçilerinin işçi bayramından yararlanamadığını ifade eden Bahriye Hazan, “Memur kışın çalışıyor biz dinleniyoruz. Şimdi de onlar dinlenirken biz çalışıyoruz. Tarım işçileri işçi bayramından yararlanamıyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.