2 milyon fide dağıtımına başlandı

2 milyon fide dağıtımına başlandı
Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ’Yerel Tohum Projesi’ kapsamında 2 milyon fidenin dağıtımına başlandı. Efeler ilçesinde gerçekleşen 70 bin adet fide dağıtımına vatandaşlar büyük ilgi gösterince zaman zaman izdiham yaşandı. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 ilçede fide dağıtımı yapılacak. Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Aydın’da, Büyükşehir Belediyesi yerel ürün çeşitliliğini artırmak ve tohum

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ’Yerel Tohum Projesi’ kapsamında 2 milyon fidenin dağıtımına başlandı. Efeler ilçesinde gerçekleşen 70 bin adet fide dağıtımına vatandaşlar büyük ilgi gösterince zaman zaman izdiham yaşandı. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 ilçede fide dağıtımı yapılacak. 

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Aydın’da, Büyükşehir Belediyesi yerel ürün çeşitliliğini artırmak ve tohum üretimini arttırmak için biber, patlıcan ve domates fidesi dağıttı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atatürk Kent Meydanı’nda vatandaşlara 70 bin fide dağıttı. Fide dağıtımında vatandaşlar Aydın’ın yerel tohumlarından elde edilen sebze fidelerini alabilmek için uzun kuyruk oluştururken fide almak için birbiriyle yarışa giren vatandaşlar arasında izdiham oluştu. Fide dağıtımı için kurulan stantta vatandaşlara kendi eliyle fide dağıtan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Aydınlı vatandaşlara yüzde 100 yerli üretim olan fidelerden elde edilecek sebzeleri gönül rahatı ile tüketmelerini söyledi.

'ORGANİK VE DOĞAL ÜRÜN TÜKETİN'

Bu proje ile yerel ürün çeşitliliğini gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Çerçioğlu, “Köyleri gezip sandıklarda saklanan tohumları bulduk. Bunları yetiştirdik kendi seralarımızda. Baktık ürünler çok güzel. Bu yetiştirdiğimiz fidelerden elde etmiş olduğumuz tohumlarda daha çok üretim vatandaşlara bu fideleri dağıtıyoruz. Köylü vatandaşlarımıza da dağıttık. Onlarda üretmiş olduğu ürünlerden her yıl tohum alıp bu fidelerin gelecek nesillere ulaşmasını sağlayacak. Herkes organik, doğal ürün tüketmesini istiyoruz” dedi.

'LEZZETİN SIRRI YEREL TOHUMLARDA'

Başkan Çerçioğlu, “Yıllar öncesi tükettiğimiz sebzenin meyvenin tadını bugün alamadığımızı pek çok kez birbirimizle paylaşıyoruz. Hafızalarımızdan silinmeyen o lezzetlerin sırrı yerel tohumlarla üretilen fidelerden geliyor. Eski lezzetli ürünlerimizi tekrar pazarlarımıza, mutfaklarımıza getirebilmek adına Yerel Tohum Projesi başlattık. Yok olmaya yüz tutmuş tohumları gün yüzüne çıkarıyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.