Cumhuriyet Kadınları, Özgecan’ı andı

Cumhuriyet Kadınları, Özgecan’ı andı
Vahşice öldürülen Mersinli Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün ikinci yıl dönümünde Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD)Nazilli Şubesi tarafından unutulmayarak, anıldı. Dernek üyesi Eliz Ece Aydemir tarafından Özgecan Aslan için yaptığı doğaçlama drama izleyenleri derinden etkiledi. Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri, Mersin’in Tarsus ilçesinde iki yıl önce evine gitmek için bindiği minibüste tecavüz edildikten sonra hunharca öldürülen

Vahşice öldürülen Mersinli Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün ikinci yıl dönümünde Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD)Nazilli Şubesi tarafından unutulmayarak, anıldı. Dernek üyesi Eliz Ece Aydemir tarafından Özgecan Aslan için yaptığı doğaçlama drama izleyenleri derinden etkiledi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri, Mersin’in Tarsus ilçesinde iki yıl önce evine gitmek için bindiği minibüste tecavüz edildikten sonra hunharca öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı ölümünün ikinci yılında andı. Anmaya CKD Başkanı Afet Gök Heuschele ve üyelerinin yanı sıra, Nazilli Kent Konseyi Başkanı Bülent Burmaoğlu, MHP Kadınlar Kolu Başkanı Gül Burmaoğlu, ADD, CHP, Emekli-Sen üyeleri katılarak destek verdi.

ADI GİBİ CAN ÖZGECAN ASLAN

Nazilli Belediye Meydanında yapılan açıklamada, Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Afet Gök Heuschele, Bugün 11 şubat 2017, daha iki yıl önce bugün Mersin Tarsus’ta 19 yaşında üniversite öğrencisi adı gibi can olan Özgecan Aslan'ı canilere kurban verdiklerini ifade etti. Afet Gök Heuschele, “Buraya bu caniliği koruyan kadın olmayı suç sayan anlayışları kınamak için geldik. Ben kadınım ne zaman ki beni insan olarak bir elmanın yarışın olarak gördünüz o zaman uygarlık yoluna girmiş olacağız. İslam dünyasında kadın hakları ve özgürlükleri konusunda en ileri olan bizim ülkemizdir. Atatürk'ün Türkiyesidir.  İkinci meşrutiyet ile başlayan ve Atatürk devrimleri ile noktaya ulaşan bu toplumsal eşitlik hareketi hukukta gerçekleşti. Fakat zihinlere gerçekleşemedi. Kadın tecavüzü, kadın şiddet ve öldürme hala devam ediyor. Hükümetlerden beklenen tepkinin gösterilmemesi bu konudaki cesaretlendirici nedenlerden biri diye düşünüyoruz” dedi.

  YENİ ÖZGECAN VAHŞETLERİ İSTEMİYORUZ....!

Derneklerinin kuruluş amaçlarından birinin de Özgecanlar'ın bu ülkenin her yerine Nazillinin sokaklarında arkadaşlarıyla istediği saatte tıpkı karşı cins arkadaşları gibi korkusuzca gezip dolaşabilmesinin sağlanması için olduğunu ifade eden Başkan Heuschele, “Hepinizi fiziksel üstünlük nedeniyle bir erkeğin bir kadına şiddet uygulamamasına karşı anlatı ve davranış birliğine çağırıyoruz. Değerli dostlar Özgecan’ın ailesindeki insanı değer değinmeden geçemeyeceğim yaşadıkları vahşetin bir eğitim eksikliğinden kaynaklandığını düşünen aile "Özgecan Aslan eğitim ve rehabilitasyon merkezi" açmıştır. Sorunun eğitimle aşılacağını düşünüyorlar. Şiddet uygulayan ve şiddet maruz kalanların bilinçlenmesi ve eğitimi amacı ile.... Bundan daha soylu bir davranış biçimi var mı? Kin yok, öldürmek yok, eğitim hedefleniyor. Değerli dostlarım toplumsal gelişme eşit özgürlükten geçer.…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.