Tarlada mahsul değil çöp hasat ediyorlar

Tarlada mahsul değil çöp hasat ediyorlar
Karacasu-Tavas karayolu üzerinde Karınderesi mevkinde bulunan ilçe çöplüğünün çevredeki tarlalara ve evlere verdiği zarar üreticiyi isyan ettirdi. Çevre Bakanlığı gitmek dahil olmak üzere bu sorundan kurtulmak için her şeyi yapacaklarını belirten üreticiler ‘Hem canımıza hem malımıza zarar veriyor. Bıktık bu çöplükten” dediler.20 yıl önce dönemin muhtarı tarafından çöplük olarak tahsis edilen ve şu an Karacasu Belediyesinin sorumluluğunda bulunan il

Karacasu-Tavas karayolu üzerinde Karınderesi mevkinde bulunan ilçe çöplüğünün çevredeki tarlalara ve evlere verdiği zarar üreticiyi isyan ettirdi. Çevre Bakanlığı gitmek dahil olmak üzere bu sorundan kurtulmak için her şeyi yapacaklarını belirten üreticiler ‘Hem canımıza hem malımıza zarar veriyor. Bıktık bu çöplükten” dediler.

20 yıl önce dönemin muhtarı tarafından çöplük olarak tahsis edilen ve şu an Karacasu Belediyesinin sorumluluğunda bulunan ilçe çöplerinin döküldüğü alan sık sık yangınlarla gündeme geliyordu. Çevredeki tarlalara ve Ataköy mahallesindeki evlere büyük zarar veren gerek kokusu gerek oluşan sinek nedeniyle mağduriyet yaratan çöplükteki naylon poşetlerin tarlalara yayılması ise çiftçilikle geçinen vatandaşların üretimlerini olumsuz etkiliyor. Mahalle sakinlerinden Halil İbrahim Karaca, ekin ekmeden önce poşetleri toplamak için mesai harcadıklarını ifade ederken, “Kimse ilgilenmiyor, biz artık ne yapalım. Buraları bırakıp gidelim mi? Bıktık artık bu çöplükten. Bizim için en büyük tehlike bu” dedi.

TÜCCAR ÜRÜNÜ ALMIYOR, ÇÖP YÜZÜNDEN HAYVANLAR ÖLÜYOR

Yaklaşık 300 dekar arazisinde tütün, kekik, buğday, arpa ve zeytin yetiştiren H.İbrahim Karaca 20 yıldır çektikleri çöplük sıkıntısının son 2 yıldır daha da arttığını dile getirdi. Çöplükten yayılan çöplerin tarlalarına boydan boya kapladığını ve ekin ekmeden önce bunları toplamak için mücadele verdiklerini ifade eden Karaca, “Küçük bir naylon parçası tütünümüzün içinde çıktığında tüccar malımızı almıyor. Ürettiğimiz samanın içinde bir çöp karıştığında bunu yiyen hayvanımız zehirlenip ölüyor. Koku ve sinekten dolayı bu tarlalarda çalışamıyoruz. Çöplük alanda yiyecek arayan köpekler evlerimizi istila ediyor” dedi.

‘KİMSE İLGİLENMİYOR’

Tütün dikmeden önce çöpleri toplamak zorunda kaldıklarını ifade eden Karaca, bunun ek zaman ve maliyet doğurduğunu, çöplerin toprağa karışmaması için büyük mücadele verdiklerini dile getirdi. Tarlada çalışırken çöplükten gelen sinekler nedeniyle yemek yiyemediklerini dile getiren Karaca, “Buna artık bir çözüm bulunsun. Belediye de ilgilenmiyor. Çevre Bakanlığı mı ilgilenecek, kim ilgilenecekse ilgilensin.  Böyle bir memlekete turist bile gelmez. Kimse ilgilenmiyor, biz artık ne yapalım. Buraları bırakıp gidelim mi? Bıktık artık bu çöplükten. Bizim için en büyük tehlike bu” dedi.

BAŞKAN SEÇİMDEN ÖNCE SÖZ VERDİ

Yazın yandığı zaman çöplüğün kokusunun evlerinin üzerine çöktüğünü kaydeden Murat Karaca, mahalleli olarak büyük mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. Özellikle köyün alt kısmındaki 15 hanenin yoğun bir şekilde etkilediğini paylaşan Karaca, “Aşırı derecede sinek yapıyor…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.