Kocabaş, çiftçilerin tapu sorunun çözülmesini istedi

Kocabaş, çiftçilerin tapu sorunun çözülmesini istedi
Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Avşar-Serçin-Karacahayıt çiftçilerinin tapu sorunu bir an önce çözülmesi konusunda uyardı. Söke Belediye Başkanı Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Söke ilçemize bağlı Avşar mahallesinde, 8 bin 760 dönüm, Serçin mahallesinde 4 bin 100 dönüm, Karacahayıt mahallesinde bin 200 dönümlük olmak üzere toplam 14 bin 60 dönümlük araziyi, yaklaşık 70-80 yıl önce çiftçilerimiz arazi sahiplerinden k

Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Avşar-Serçin-Karacahayıt çiftçilerinin tapu sorunu bir an önce çözülmesi konusunda uyardı.

Söke Belediye Başkanı Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Söke ilçemize bağlı Avşar mahallesinde, 8 bin 760 dönüm, Serçin mahallesinde 4 bin 100 dönüm, Karacahayıt mahallesinde bin 200 dönümlük olmak üzere toplam 14 bin 60 dönümlük araziyi, yaklaşık 70-80 yıl önce çiftçilerimiz arazi sahiplerinden köy senediyle satın almış ancak tapuyu kendi üstlerine alamamışlardır. Çiftçilerimiz bu araziler de yıllardır tarımsal üretim yapıyor çiftçilerimiz söz konusu alanların yaklaşık 3 bin dönümünde pamuk, 5 bin 840 dönümünde zeytin ve zeytinyağı üretimi yaparak milli ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Rakamlarla ifade edelim; Çiftçimiz her yıl bu alanda 84 bin kilogram zeytinyağı 1 milyon 500 bin kilogram pamuk üretiminde bulunmaktadır. Ne yazık ki çiftçimiz bu üretimin karşılığını almaya hak ettiği halde toplam 1 milyon 281 bin 40 TL tutan destekleme primini alamaması nedeniyle mağdur olmaktadır. Sorunun çözümü çiftçilerimizin yıllardır ekip biçtiği arazilerin tapularının bir an önce kendilerine verilmesidir. Eğer bu hemen yapılamıyorsa, 2002 yılında yapılan uygulama tekrar yapılarak üreticilerin tapuların alıncıya kadar, tarımsal desteklemelerden faydalanma yolunun önü açılmalıdır. Sorunun çözümü için beklemek gereksiz bir zaman kaybı, üretici açısından da mağduriyetin devam etmesidir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.