Belediye taş ocağını mahkemeye taşıdı

Belediye taş ocağını mahkemeye taşıdı
Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Şubat ayı meclis toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Yeniköy’de açılması gündeme gelen taş ocağına yönelik dava açtıklarını söyledi. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce, Yeniköy’de bulunan ve Maden Dağı olarak tanımlanan saha ve çevresindeki 93,29 hektarlık alan içinde, bir firma tarafından İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne verilen dosyadaki bilgiler yeterli görülerek “Kalker Ocağı (

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Şubat ayı meclis toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Yeniköy’de açılması gündeme gelen taş ocağına yönelik dava açtıklarını söyledi.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce, Yeniköy’de bulunan ve Maden Dağı olarak tanımlanan saha ve çevresindeki 93,29 hektarlık alan içinde, bir firma tarafından İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne verilen dosyadaki bilgiler yeterli görülerek “Kalker Ocağı (Patlatma) ve Karma-Eleme tesisi kurulması konusunda ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilerek ocağın açılması yönünde karar alınmıştı.

Başkan Kayalı’nın Yeniköy’de açılması gündeme gelen kalker ocağı ile ilgili açıklamaları konuya olan duyarlılığını ortaya koydu. Başkan Kayalı, kalker ocağının doğaya ve tarımsal alanlara zarar vereceğini belirterek Kuşadası Belediyesi olarak söz konusu ocağın açılmaması için dava açtıklarını söyledi. Yeniköy’de patlatmalı kalker ocağının işletilmesiyle ilgili olarak 2007 yılında ruhsat verildiğini ve ÇED raporunun gerekli görülmediğini ifade eden Başkan Kayalı şöyle konuştu: “2007’de verilen ruhsat, 5 yıl içerisinde işletme açılmadığı için iptal edilmiş. Şu anda yeniden ruhsat alınmaya çalışılıyor. Bu taş ocağı Yeniköy’ün merkezine 750 metre, Kuşadası-Çamlık karayoluna ise 300 metre mesafede. ÇED yönetmeliğinde bu tip işletmelerin otoyol-karayolu, il ve ilçe yerleşimlerine en az 2 kilometre mesafede olması gerektiği belirtiliyor.”

‘KUŞADASI BELEDİYESİ OLARAK DAVA AÇTIK’

“Ayrıca zeytincilik faaliyetleri ile ilgili kanunun 20’inci maddesinde de zeytinlik sahaları ile bu sahalara 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç, kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamayacağı ve işletilemeyeceği açıkça belirtiliyor. Ancak bu düzenlemelere rağmen söz konusu işletmeye ruhsat verilmiş. Bu işletmenin faaliyete girmesiyle beraber bu bölgedeki zeytinlikler ve diğer tarım arazileri olumsuz etkilenecektir. Mahalle ve bölge sakinleri de durumdan endişeli. Mahalle sakinleri konuyu yargıya taşımış. Biz de Kuşadası Belediyesi olarak dava açtık. Tüm sivil toplum kuruluşlarını da tepki göstermeye davet ediyoruz” dedi.

Çevre ve insan sağlığına zarar verecek nitelikteki tüm uygulamaların karşısında oldukların belirten Başkan Kayalı “Kuşadası Belediyesi olarak Yeniköy Mahallesi’nde taş ocağının açılmaması için dava açmış bulunuyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarını da tepki göstermeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.