‘İnsanların evini barkını yıktırmam’

‘İnsanların evini barkını yıktırmam’
Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran arasında tartışma çıktı. Başkan Toyran, ilçe trafiğinin rahatlaması için Söke Albayrak Caddesi’nde imar planı revizyonu talebine Başkan Çerçioğlu, ‘insanların evini barkını yıktırmam’ diyerek karşı çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2017 yılının ikinci oturumunda, Ağustos 2016’da Meclis kararıyla redded

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran arasında tartışma çıktı. 

Başkan Toyran, ilçe trafiğinin rahatlaması için Söke Albayrak Caddesi’nde imar planı revizyonu talebine Başkan Çerçioğlu, ‘insanların evini barkını yıktırmam’ diyerek karşı çıktı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2017 yılının ikinci oturumunda, Ağustos 2016’da Meclis kararıyla reddedilen ancak Söke Belediyesi’nin itirazı ile yeniden gündeme getirilen Söke’de 1/5000 ölçekli revizyon planlarının uygulanması teklifi görüşüldü. İmar Komisyonu, imar planı revizyonu için olumsuz rapor sundu.

SÖKE'DE TRAFİK RAHATLAYACAK 

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Necmettin Esenlik komisyon raporunun kabulüne ret oyu vereceklerini söyledi. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ise yaklaşık 170 hektar alanı kapsayan 1/5000’lik çalışmanın trafik keşmekeşliğine son verilmesi için yapılmasını istediklerini söyledi.

YENİ ALANLAR AÇTIK 

Başkan Çerçioğlu, ilçelerde yapılacak 1/5000 imar planlarını hazırlama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu belirterek Söke Belediyesi’nin imar revizyonu talebinde bulunduğu yeri sinevizyonda gösterdi. İmar İşleri Müdürlüğü’nde görevli personeline yerle ilgili açıklama yapması için söz veren Çerçioğlu, ardından şu açıklamayı yaptı: “Söke’de Albayrak caddesinin genişletilmesi isteniyor. Caddeyi büyüteceğim derseniz oradaki apartmanları, dükkanları yıkmanız gerekir. 2-3 yıllık binalar, tarihi eserler var. Söke gibi gelişmekte olan bir kentte trafik sorunu var diye tarihi dokuyu yıkacak mıyız? Avrupa’da tarihi binalar kalır. Yeni yerleşimler açılır. Tarihi doku sadece tescilli bina mıdır? 1500 dönümlük yeni yer açtık Söke’de. Burada yüksek yüksek apartmanları yapın. Müteahhitler burada yapsınlar inşaatlarını. Bu iş olmaz. Mümkünatı olmayan iş isteniyor. Bu kamulaştırmayı yapacak paramız yok. Bu müsrifliktir.” 

EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ YAPILAR 

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ise Çerçioğlu’nun yanlış bilgilendirmede bulunduğunu ileri sürerek, “Bugünden yarına uygulanacak bir proje değil. 15 yıllık süreçte uygulanacak. Albayrak Caddesi 20 metre genişletecek yok böyle bir şey. Söke’de şuan da 2006 yılın imar planı uygulanmakta. Bu hemen uygulamaya geçti mi? Zaman içerisinde uygulanacak. İnşaat yapmak isteyenler çekme mesafesine göre inşaat yapacak. Belirlenen alanda 5367 yapı var yapılaşmanın olmadığı ekonomik ömrünü tamamlamış bir yapılaşmadan bahsediyoruz. 4832 parselin 3370’inin 200 metrekarenin altında ve tek başına yapılaşmanın olmadığı yerlerden…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.