Büyükşehir kararına itiraz var

Büyükşehir kararına itiraz var
Söke Belediye Meclisi, 2017 yılının ilk belediye meclisi toplantısında birliktelik mesajı vererek, şehrin geleceği olarak nitelendirdikleri ‘1/5000’lik planlar’ için kenetlendi. Söke Belediyesi’nin hazırladığı planların kabul edilmeyerek, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000’lik planlarına itirazlarını yaptıklarını dile getiren Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a tüm partilerden destek geldi. 2016 yılında Söke Belediyesi tarafından hazırlanan 1

Söke Belediye Meclisi, 2017 yılının ilk belediye meclisi toplantısında birliktelik mesajı vererek, şehrin geleceği olarak nitelendirdikleri ‘1/5000’lik planlar’ için kenetlendi. Söke Belediyesi’nin hazırladığı planların kabul edilmeyerek, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000’lik planlarına itirazlarını yaptıklarını dile getiren Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a tüm partilerden destek geldi.

2016 yılında Söke Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000’lik planlar Aydın Büyükşehir Belediyesi imar komisyonunda kabul görmemiş, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Söke Belediyesi’nce hazırlanan planların red edilmesinin ardından, Aydın BŞB tarafından hazırlanan 1/5000’lik planlar kabul edilerek askı süreci başlamıştı. Askıda olan planlarla ilgili Söke Belediyesi’nin itirazların yapıldığını Belediye Başkanı Süleyman Toyran, meclis toplantısında açıkladı. Toyran; Söke Belediyesi’nin kendi hazırladığı kentsel tasarım planları ışığında Büyükşehirin 1/5000’lik planlarına,  4 temel konuda itiraz ettiklerini söyledi. Bu konulardan ilki Aydın, Yüksel Yalova, Sekiler ve Albayrak Caddelerinin yol genişlikleri ile ilgili olduğu ifade edildi. Öte yandan Söke Belediyesi geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ‘Şehrimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım’ konusunda çalışacak komisyonda yer alarak deneyim ve vizyon sahibi 8 belediye arasına ismini yazdırarak, planlama konusunda bakanlık düzeyinde takdir görürken, büyükşehir tarafından ise bu başarısı dikkate alınmayarak planlarının iptal edilmesi ise şaşkınlık yarattı.

PLAN, DEVLET KURUMLARI VE MAHKEME KARARLARINA UYMUYOR

Aydın Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin hazırladığı planlarda yol genişliklerini aynen bırakırken, Söke Belediyesi yolların genişletilmesini öngörüyordu. Diğer bir itiraz ise Büyükşehir Belediyesi’nin çay üstünde bir noktayı otopark alanı olarak kapatmasına oldu. DSİ’nin bu konudaki genelgesini ve mahkeme kararlarını gerekçe gösteren Söke Belediyesi, Söke Çayı Islahı ve Çevre Düzenleme Projesini hatırlatarak itirazda bulundu. Söke Belediyesi’nin bir diğer itirazının ise Büyükşehirin planlarında Söke-Milas Karayolu üzerinde yapılması planlanan kavşak düzenlemesine oldu. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Söke-Milas Karayolu üzerinde kavşak düzenleme projesinin hatırlatıldığı itirazda Söke Belediyesi 1/5000’lik planlarının Karayollarının yaptığı kavşak projelerine göre düzenlendiği, Aydın BŞB’nin ise planlarını Karayolları planlamasıyla örtüştürmediği belirtildi. Bir başka itiraz notası da Söke çayı ve çevresinde yaratılması planlanan rekretatif alan ve ticari akslar konusunda oldu.

İLK MECLİSTE GÜNDEME GELECEK

Söke Belediyesi Meclisi, büyük ihtimalle Büyükşehir’in ilk meclis toplantısı gündemine gelecek itirazların değerlendirilmesini bekliyor. İtirazların Söke’nin içinde bulunduğu sıkışıklık ve sorunların göz önünde bulundurularak değerlendirilmesini isteyen Söke Belediyesi’nin meclis üyeleri konuyla ilgili adeta kenetlendi.

‘SÖKE’NİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ’

Söke’nin…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.