Dünya Gençleri festivalde buluştu

Dünya Gençleri festivalde buluştu
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uluslararası Öğrenciler Topluluğu’nun organizatörlüğünde, farklı ülkelerden Türkiye’ye gelmiş yabancı öğrenciler Dünya Gençleri Kültür Festivalinde kültürlerini tanıttı. ADÜ Uluslar Arası Öğrenciler Topluluğu’nun ev sahipliğinde, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile yapılan “Dünya Gençleri Kültür Festivali” gerçekleşti. Tralleis M

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uluslararası Öğrenciler Topluluğu’nun organizatörlüğünde, farklı ülkelerden Türkiye’ye gelmiş yabancı öğrenciler 'Dünya Gençleri Kültür Festivali'nde kültürlerini tanıttı. 

ADÜ Uluslar Arası Öğrenciler Topluluğu’nun ev sahipliğinde, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile yapılan “Dünya Gençleri Kültür Festivali” gerçekleşti. Tralleis Meydanı’nda yapılan festival gün boyu sürdü.

'EVLATLARIMIZIN KÜLTÜRLERİNİ TANIYACAĞIZ'

Dünya Gençleri Kültür Festivali’nin açılışını ardından  konuşma yapan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, “Yaklaşık 500 uluslararası öğrencimize ev sahipliği yapıyoruz. Kampüsümüzün renkli yüzlerini, dünyanın diğer yerlerindeki kardeşlerimizi burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. Kendilerini üniversitemizin bir bireyi olarak karşılaştıkları her sorunda, yapmak istedikleri her yenilikte ve kendi kültürleri ile tanıştırmak istedikleri her şeyde yanlarında olacağımızı bir kez daha göstermek istedik” dedi. “Evlatlarımızın kültürlerini tanıyacağız, kendi kültürlerinden getirdikleri esintileri bizlerle buluşturacaklar” diyen Rektör Bircan, ‘Biz insanları değişik ırklardan, değişik kimliklerden yarattık ki birbiriyle tanış olsunlar’ ayetinin bize verdiği yolla, onlarla tanış olacağız. En iyi ev sahipliğinde, en güzel hizmetleri sunmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER KÜLTÜR VE MEDENİYETLERİNİ TANITTI

Yurt dışından Türkiye’ye gelen öğrencilerin kendi kültür ve medeniyetlerini tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği festivalde konuşma yapan Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kara, “Amacımız yurt dışından gelen öğrencilerin halk ile kaynaşmasını sağlamak. Şu anda Türkiye ve yurt dışı olmak üzere 20 farklı ülkede 55 farklı şehirde bu programı icra ediyoruz. Startını Kosova ve Gana’dan verdik. 13 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Kongre Merkezi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla final programını gerçekleştireceğiz. İçerisinde kültürel etkinliklerin olduğu, folklor gösterilerinin yapıldığı, yöresel yemeklerin bulunduğu bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Burada öğrenciler kendi kültürlerini, yemeklerini, yöresel kıyafetlerini, şehirlerini tanıtıyorlar. Yemeklerden ikram ediyorlar” dedi.

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ İLGİ GÖRDÜ

Gençlik Merkezi Müdürü Mikail Kavaklı, yabancı öğrencilerle Türk öğrencilerin birbirlerinin kültürlerini tanıması için festivalin büyük katkısı olacağını söyledi. Protokol konuşmalarının ardından halk oyunu gösterisi yapıldı. Daha sonra protokol stantları gezip ülkeler hakkında bilgi alıp yemeklerin tadına baktı.

BULGUR PİLAVINI İLK KEZ TÜRKİYE’DE TATTI

Adnan Menderes Üniversitesi’nde İngilizce bölümünde okuyan Burundi Cumhuriyeti vatandaşı Dory Delicia Berirembo, festivalde giymiş oluğu yöresel kıyafetleriyle ilgi odağı oldu. ADÜ’de kendisinden başka Burundi Cumhuriyeti vatandaşı öğrencinin bulunmadığını ifade eden Berirembo, festivalde tek başına ülkesini, yemeklerini, halk oyunlarını ve yöresel kıyafetleri tanıtmaya çalıştığını söyledi. Burundi Cumhuriyeti’nde bulgur pilavı yemeğinin olmadığını belirten Berirembo, Türkiye’de en sevdiği yemeğin bulgur pilavı olduğunu aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.