Tarihsel ağacın korunmasına ADM'den destek geldi

Tarihsel ağacın korunmasına ADM'den destek geldi
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Kuşadasında tarihi ağacın üzerinden geçmesi planlanan gerilim hattının zarar vermesini engelledi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; Tarihe tanıklık eden ağaca gereken saygı gösterildi dedi.Kuşadası ve çevresinde tespit edilen ve anıtsal nitelik taşıyan 16 ağaç arasında yer alan zeytingiller familyasından 300 yıllık Dişbudak ağacı, Güzelçamlı Meşelikuyu Mevkiinde asırlardır tarihe tanıklık etmeye dev

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Kuşadası'nda tarihi ağacın üzerinden geçmesi planlanan gerilim hattının zarar vermesini engelledi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; "Tarihe tanıklık eden ağaca gereken saygı gösterildi" dedi.

Kuşadası ve çevresinde tespit edilen ve anıtsal nitelik taşıyan 16 ağaç arasında yer alan zeytingiller familyasından 300 yıllık Dişbudak ağacı, Güzelçamlı Meşelikuyu Mevkiinde asırlardır tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Görkemli bir görünüşü olan Dişbudak ağacı, Kuşadası Belediyesi ve EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat işbirliğiyle, anıtsallık kriterleri taşıdığından, özel yöntemlerle ölçülerek kayıt altına alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde ADM Elektrik Kurumu tarafından, Dişbudak ağacının bulunduğu yoldan orta gerilim hattının geçirilmesiyle ilgili bir proje hazırlanmış. Direklerin ve tellerin ağacın bulunduğu bölgeden geçirileceği endişesi, hem ağacın bulunduğu arazinin sahibini, hem de yakında bulunan Kardelen sitesi sakinlerini harekete geçirdi.

AĞACIN YAKININDA TELLER YER ALTINA ALINACAK

EKODOSD derneğine gelen vatandaşlar durumu anlatarak, neler yapılabilir konusunda bilgi aldıklarını söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Ağacın yanında incelemeler yapılarak, gerekli kurumlara müracaatlar yapıldı. ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. Kuşadası İşletme Müdürü Muhammet Hırlak’la görüşülerek, birer dilekçe verildi. Kendilerinin de bu konuya duyarlılık göstereceklerini ve merkezdeki uzmanlara iletileceği bildirildi. Ertesi gün ADM teknik uzmanlarıyla, Dişbudak ağacının yanında buluşularak, ağacın zarar görmemesi için projede değişiklik yapıldı. Ağacın bulunduğu yol kıyısında devam edecek orta gerilim hattının telleri, ağaca gelmeden 65 metre önce, yer altından yolun karşısına alınacak ve ağaç geçildikten sonra 65 metre sonra tekrar yer üstüne çıkarılarak, direklerin aynı hizada dikilmesine devam edilecek. ADM’nin duyarlılık göstermesiyle ağaç hem direklerden hem de tellerden kurtulmuş olacak."

'KUŞADASI BELEDİYESİ AĞACIN YAŞAM KOŞULLARINI İYİLEŞTİRECEK'

Anıtsal nitelikli ağaçlar konusunda işbirliği yaptığımız Kuşadası Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü peyzaj mimarları ve personelleri de Dişbudak ağacının yanına geldi ve incelemeler yapıldı diyen Sürücü; "Ağacın kurumuş ve çürümüş tüm dal ve gövde kısımları, gereken dikkat ve itina ile kesilerek budama işlemine tabi tutulacak ve meydana gelen yüzeylere çeşitli zararlılara karşı koruyucu önlem olarak budama ve yara macunuyla kaplanacak. Daha sonra ağacın etrafı bir koruma alanıyla çevrilecek. Koruma alanı içerisindeki toprak, ağacın ihtiyacı olan besin maddelerine göre, organik gübreler; humus, torf, funda toprağı, kompast ve keçi gübresi ile gübrelenerek ağacın yaşam koşullarının iyileştirilmesi sağlanacak. Ağaçla ilgili bilgilerin olduğu Türkçe ve İngilizce bir tanıtım panosu dikilecek. Roma’dan, Bizansa, Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan ve bizlere miras kalan bu 16 doğal değerimize gereken ilgi gösterilmeli ve sahip çıkılmalıdır. Bir turizm kenti olan Kuşadası’nda, sürdürülebilir bir turizmin gerçekleştirilmesi için bu çok önemlidir. Kuşadası’nın tarihe tanıklık etmiş anıtsal nitelikli ağaçları kitabının çalışmaları bitmiş olup, Kuşadası Belediyesi’nce bastırılarak kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.