Yapılandırma taksitleri 4 ay uzadı

Yapılandırma taksitleri 4 ay uzadı
Gelir Dairesi Başkanlığı 6736 bazı alacakların yeniden yapılandırması gereği 31 Ocak 2017 olan 2’inci taksit ödemeleri 31 Mayıs 2017’e kadar uzadı. Motorlu taşıtlar vergisinde herhangi bir uzama olmazken, ilk taksit bugün mesai bitimine kadar ödenecek. 6736 yapılandırma ödemeleri konusunda yapılan düzenlemenin ardından 2017 Ocak ayında yapılması gereken ödemelerini gerçekleştirmeyenlere ek süre verildi. Böylece taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme s

Gelir Dairesi Başkanlığı 6736 bazı alacakların yeniden yapılandırması gereği 31 Ocak 2017 olan 2’inci taksit ödemeleri 31 Mayıs 2017’e kadar uzadı. Motorlu taşıtlar vergisinde herhangi bir uzama olmazken, ilk taksit bugün mesai bitimine kadar ödenecek.   

6736 yapılandırma ödemeleri konusunda yapılan düzenlemenin ardından 2017 Ocak ayında yapılması gereken ödemelerini gerçekleştirmeyenlere ek süre verildi. Böylece taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4'er ay ertelenecek. Nazilli Vergi Dairesi önünde uzun kuyruklar oluşurken, erteleme haberini alan vatandaşlar 'daha sonra öderiz' diyerek kuyrukta çıktı.

Kamuya olan borçlarını yapılandıranlara sağlanan yeni imkanın detayları belli oldu. Borcunu yapılandıran ancak ödemelerini süresinde yapmayanlar, ödeme yapmaları gereken tarihten 27 Ocak'a kadar geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemelerini 31 Mayıs'a kadar yaparak, yapılandırma kanunundan yararlanmaya devam edebilecek. Ocak'tan itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4'er ay uzatılacak. Bunun için borçluların başvurması gerekmeyecek. Uzayan ödeme süreleri için herhangi bir zam, faiz uygulanmayacak. Taksitlerden ilk 2'sinin süresinde ve tam olarak ödenmesi kanundan yararlanma hakkının devamı için zorunlu olduğundan, taksitli ödeme seçeneğini tercih edenlerin 31 Mayıs'a kadar ilk 2 taksiti tam olarak ödemeleri gerekecek. Öte yandan yapılandırılan tutarların tamamının Mayıs sonuna kadar ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim yapılacak. Ayrıca, taksit katsayıları da tahsil edilmeyecek. 31 Mayıs'a kadar borcunu peşin ödeyenler, enflasyon tutarının yarısını ödeyecek, katsayı farkı da alınmayacak.

Nazilli Vergi Dairesi yetkilileri bir uyarı yaparak, Motorlu Taşıtlar Vergisinde herhangi bir erteleme olmadığını, yapılandırmayla karıştırmamalarını, Motorlu Taşıtlar Vergisini 31 Ocak 2017 mesai bitimine kadar ödemeleri konusunda uyardılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.