Avrupalı incirin değeri katlandı

Avrupalı incirin değeri katlandı
Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın incirinin Avrupa Birliği’ndeki ülkelerde AB logosuyla satışa sunulmasının ürünün değerini arttırdığını söyledi. ‘Aydın İnciri’ coğrafi işaretinin geçen yıl Avrupa Birliği tarafından tescillendiğini hatırlatan Ülken, tescilli incirin marka değerinde artış olduğunu ifade etti. Antep baklavasının ardından AB tescili alan ikinci ürünün incir olmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Ülken

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın incirinin Avrupa Birliği’ndeki ülkelerde AB logosuyla satışa sunulmasının ürünün değerini arttırdığını söyledi. 

‘Aydın İnciri’ coğrafi işaretinin geçen yıl Avrupa Birliği tarafından tescillendiğini hatırlatan Ülken, tescilli incirin marka değerinde artış olduğunu ifade etti. Antep baklavasının ardından AB tescili alan ikinci ürünün incir olmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Ülken,  “Dünyada incir ihtiyacının yüzde 85’ini Aydın karşılıyor. Önceden İzmir’in mi yoksa Aydın’ın mı olduğu tartışması yapılan bu ürünü Aydın İnciri olarak coğrafi işaretini odamız adına Türk Patent Enstitüsü’nde tescillettik. İncirin, kentin en önemli ihracat ürünü olması dolayısıyla ‘Aydın inciri’ uluslararası tescili için Avrupa Birliği’ne Haziran 2013’te yaptığımız başvurunun ardından geçen yıl Şubat ayında Brüksel’de Aydın İnciri’ AB tescilini de aldık. Aydın inciri, Antep Baklavasının ardından Türkiye’nin AB tescilli ikinci markası oldu.

Avrupa Birliği’ndeki raflarda  incir paketlerinin üzerinde ‘Aydın İnciri’ yazılı Avrupa Birliği’nin logosu var” dedi.

İNCİRDE GÜVEN OLUŞTU 

AB tescilinin incirin katma değerinde artış sağladığını kaydeden Ülken, “Avrupa Birliği bünyesindeki ülkelerde yaşayan insanlar ürünü alacağı zaman bu logodan dolayı güven katsayısı yüksek olarak ürünü tercih ediyor. Bu bakımdan yabancılar incirimizi artık gönül rahatlığıyla alıp tüketiyor. AB tescilinin incire sağladığı katma değeri herkes görecek. İncir bu sayede hak ettiği noktaya gelecek. İncirin değerini bulması demek bizim üreticimizin, tüccarımızın ve Aydınlıların da kazanması demek. İncirdeki AB tescili aynı zamanda Aydın’ın isminin de tüm dünyada duyulmasını sağlıyor” diye konuştu.

İNCİR VE ZEYTİNE PRİM DESTEĞİ VERİLMELİ 

Ülken, incire prim desteğinin şart olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “AYTO olarak incire prim desteği gelmesini gündeme getirdik. Bununla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile sürekli istişare halindeyiz. İncire ve zeytine prim desteği verebilir eşiğini aşmış durumdayız. İki ürüne ne kadar destek verilir artık bu noktaya gelinmesini istiyoruz. Verilecek desteğin miktarı daha sonra konuşulur. Ancak önceliğimiz incir ve zeytine prim desteğinin verilmesi. Bu durum direkt üreticiye yansıyacak. Zaten ihracatçımız da yaptıkları ihracat doğrultusunda prim desteklerini alıyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.