Tütün üretimi tarihe karışıyor

Tütün üretimi tarihe karışıyor
Türkiye tütün üretiminde önemli bir yere sahip olan Karacasuda tütün fiyatları üreticiyi isyan ettirdi. Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç öncülüğünde toplanan oda yönetim ve meclis üyeleri ile bazı üreticiler 2017 yılında tütün üretim sözleşmesi yapmama kararı aldıklarını ifade ederken bu kararı da bütün üreticilerin uygulaması için çalışacaklarını belirttiler. Aydında ve ülke genelinde geçmişinde tütün üretimiyle bilinen Karacasuda s

Türkiye tütün üretiminde önemli bir yere sahip olan Karacasu'da tütün fiyatları üreticiyi isyan ettirdi. Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç öncülüğünde toplanan oda yönetim ve meclis üyeleri ile bazı üreticiler 2017 yılında tütün üretim sözleşmesi yapmama kararı aldıklarını ifade ederken bu kararı da bütün üreticilerin uygulaması için çalışacaklarını belirttiler.

Aydın'da ve ülke genelinde geçmişinde tütün üretimiyle bilinen Karacasu'da son yıllarda iyice azalan tütün üreticisi son yaşanan fiyat gelişmeleriyle adeta bitme noktasına geldi. Üreticiler fiyatlara siyan ederken Ziraat Odası'nın tütün üretim sözleşmemesi yapmama kararıyla ilçedeki tütün üretimi tarihe karışıyor.

KARACASU'DA TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADI

Karacasu'da 10-15 yıl önce 3-4 bin tütün üreticisi bulunurken bu sayı bugün 1180'e düştü. Bir üreticinin yılda ortalama 2 bin 500 kilo tütün ürettiği kaydedilirken bu da ilçe toplamında 2,5 milyon kilo tütün olarak ülke üretiminde önemli yer tutuyor. Artan işçi maliyetleri ve diğer giderlerin yanında geçtiğimiz yıl tütünün kilo fiyatı 14 lirada kalmıştı. Bu sene ise tütünün kalitesine göre 7 nevi fiyat belirlendi. Bu fiyatlar da şirketlere göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 1.nevi 17.00, 2. nevi 15.50, 3. nevi 13.00, 4. nevi 12.00, 5. nevi 10.00, 6.nevi 7.75, 7. nevi 6.25 seyrettiği öğrenildi.

'TÜRK ÜRETİCİSİNİN İNFAZIDIR'

Fiyatların ilk gün ortalamasının 16.50 TL'lerde seyrettiği bilgisi verilirken bu fiyatlar da üreticiyi memnun etmedi. Maliyetlerin karşılanabilmesi için tütünün alım kilosunu en az 17-18 lira olması gerektiğini kaydeden üreticiler her geçen sene daha zor şartlarda mücadele ettiklerini dile getirdiler. Üretici Orhan Korkmaz, "Fiyatlar maliyetleri karşılamıyor. En az 17-18 olması lazım" dedi. Ataeymirli 20 yıllık üretici İsmail Tuncer ise  "Geçen yıllara göre fiyatlar düşük. Maliyetleri kurtarmaz. 90 liraya bir işçi maliyeti. Bu gidişat Türk tütüncüsünün infazıdır. Bu şartlarda çok zor. Girdiler çıktıları karşılamıyor" şeklinde konuştu.

'FİYATLAR MALİYETLERİ KARŞILAMIYOR'

Ziraat Odası yönetim kurulu üyeleri ve üreticilerle tütün alımlarının başladığı ilk gün tütün alım yerini ziyaret eden Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, "Tütün alım yerini ziyaret ettik. Üreticilerle görüştük. Firma temsilcilerinin tütün alım fiyatlarında biraz daha itinalı davrandığını gördük" ifadelerini kullandı.

'AYÇİÇEĞİNE YÖNELECEĞİZ'

Bu itinaya rağmen fiyatların olması gereken düzeyde olmadığını ifade eden Başkan Sevinç, "Üreticilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucu 2017 yılında tütün üretim sözleşmesi yapmama konusunda karar aldık. Karacasu için…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.