Aydınlı CHP’liler yeni Anayasa’ya ‘Hayır’ diyor

Aydınlı CHP’liler yeni Anayasa’ya ‘Hayır’ diyor
Anayasa değişikliğine tepki göstermek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 16 Ocak’ta saat 16.00’da Ayağa Kalkıyoruz sloganıyla oturdukları yerde 5 dakika ayağa kalkan Aydınlı CHP’liler 17 Ocak’ta saat 17.00’de ‘Hayır’ yazılı kağıtlarla sıraya girerek 200 metre uzunluğunda bir kuyruk oluşturdu.Aydında CHPliler, Türkiye Büyük Millet Meclisinde(TBMM) birinci tur görüşmeleri tamamlanan anayasa değişikliğine tepki göstermek amacıyla çeşitli e

Anayasa değişikliğine tepki göstermek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 16 Ocak’ta saat 16.00’da "Ayağa Kalkıyoruz" sloganıyla oturdukları yerde 5 dakika ayağa kalkan Aydınlı CHP’liler 17 Ocak’ta saat 17.00’de ‘Hayır’ yazılı kağıtlarla sıraya girerek 200 metre uzunluğunda bir kuyruk oluşturdu.

Aydın'da CHP'liler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde(TBMM) birinci tur görüşmeleri tamamlanan anayasa değişikliğine tepki göstermek amacıyla çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturuyor. 3 gün olarak planlanan etkinliğin ilk gününde CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci, CHP Efeler İlçe Başkanı Selim Gürgün, İl ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, saat 16.00'da Atatürk Kent Meydanı'ndaki Havuz Cafe'de oturdukları yerden kalkarak, 5 dakika ayakta bekledi. İkinci günde de Atatürk Kent Meydanı’nda ellerindeki ‘hayır’ yazılı kağıtlarla sıraya giren ve yaklaşık 200 metre kuyruk oluşturan Aydınlı CHP’liler 5 dakikalık yaptıkları eylemle dikkat çekti. 18 Ocak’ta saat 18.00’de de benzer eylemelere devam edecek olan CHP’liler 3 günlük eylemi bu şekilde sonlandıracak.

“BU ANAYASA DEĞİŞLİĞİ DEĞİL REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR”

Totaliter rejime karşı parlamenter demokratik sistemi savunduklarını söyleyen Başkan İnci, "İki partinin mutabakatıyla gündeme getirilip meclisten geçirilmesine ve insanlara noter görüş dayatılıp OHAL yönetimi içerisinde onaylatılma girişimlerini kabul etmiyoruz. Hiçbir şeyin fırsatçılık ve oldu bittiye getirilmesini istemiyoruz. Toplum olup bitenlerin farkında değil. Medya baskı altında, mecliste konuşmalar toplumdan gizlenerek yapılıyor ve canlı yayınlanmıyor. Olup bitenin farkında olmayan insanlara bunu anlatmak ve duyarlılık oluşturmak için biz buradayız. Yasama, yürütme ve yargının bir kişinin elinde toplanmasını ve kuvvetler ayrılığının kuvvetler birliğine dönüşmesinin totaliter rejimlerde olacağını ve tek adam yönetiminde olacağını söylüyoruz. Bu anayasa değişliği değil rejim değişikliğidir. Biz Cumhuriyeti ve niteliklerini demokratik parlamenter sistemi sonuna kadar savunmak için buradayız. Bizim partimiz bu ülkenin kurulmasıyla birlikte egemenliği saraydan alıp millete vermiştir. Şimdi ise egemenliğin milletten alınıp saraya verilmesine izin vermemek için buradayız. Kendisini denetimden gizleyen ve tüm yetkileri elinde toplayıp kendisini denetim dışı bırakan bir sistemi asla kabul etmediğimizi ifade etmek için buradayız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.