Aydın’da 28 ürün için tescil başvurusu yapılacak

Aydın’da 28 ürün için tescil başvurusu yapılacak
Bugüne kadar sadece incir ve kestane tescili alan Aydın’da Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü öncülüğünde tescil çalışması başlatıldı. Bunun için Aydın’daki kamu kurumları bir araya gelirken, tescil başvurusu yapılacak 28 ürün belirlendi. Aralarında tahinli pide, Aydın bamyası, kabak tatlısı, Karacasu derisi, yamalak zeytini, Kıl çadır, körüklü çizme gibi birçok ürün yer alırken kar helvası, Çine köftesi, Karacasu pidesi, Nazilli basması gibi

Bugüne kadar sadece incir ve kestane tescili alan Aydın’da Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü öncülüğünde tescil çalışması başlatıldı. Bunun için Aydın’daki kamu kurumları bir araya gelirken, tescil başvurusu yapılacak 28 ürün belirlendi. Aralarında tahinli pide, Aydın bamyası, kabak tatlısı, Karacasu derisi, yamalak zeytini, Kıl çadır, körüklü çizme gibi birçok ürün yer alırken kar helvası, Çine köftesi, Karacasu pidesi, Nazilli basması gibi 8 ürün için ise başvuruların inceleme aşamasında olduğu öğrenildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinasyonunda, Aydın il genelindeki kamu kurumları, belediyeler, ticaret odaları ve borsaları ile üretici örgütlerinin katılımıyla Aydın’ın potansiyel olarak coğrafi işaret alabilecek ürünleri masaya yatırıldı. Aydın Ticaret Borsası’nda Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, başkanlığında yapılan toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nusrettin Debre, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülke, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, Kuşadası Ticaret Odası Genel Sekreteri Burhan Sezer ile kamu kurum ve kuruluş ve belediyelerin temsilcileri katıldı.

  SÜREÇ HIZLANDIRILACAK

Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay toplantının açılışında yaptığı konuşmada, incir ve kestane dışında coğrafi işaret tescilli ürünü bulunmayan Aydın'ın, zengin ürün deseni ve kültürel zenginliği ile coğrafi işaret tescili yapılabilecek bir çok ürüne sahip olduğunu, bu toplantıda bu ürünleri ve tescil başvurusu yapacak kurumları tespit ederek, süreci hızlandıracaklarını ifade etti. Vali Yardımcısı Günay, “Coğrafi işaret tescili, ürünü üretenlere daha fazla gelir sağlarken, tüketicileri de taklit ürünlerden koruyor, aynı zamanda bölgenin tanıtımını sağlayarak turizme ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlıyor” dedi.

  ‘İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın’da en önemli ürünlerinden inciri uzun uğraşlardan sonra Aydın İnciri olarak coğrafi işaret tescili aldıklarını aynı zamanda inciri Avrupa Birliğinde de tescillediklerini belirtti. Aydın'ın coğrafi işaret tescili alabilecek ürünlerinin tescili için belediyeler ve odalarla birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Ülken, “Coğrafi işaret tescili konusunda oda olarak sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi Aydın için, coğrafi ürün tescili başvurusunda bulunacak tüm kurumlarla paylaşmaya hazırız” dedi.

  8 ÜRÜN İÇİN YAPILAN BAŞVURULAR İNCELEME AŞAMASINDA

Toplantının devamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban, coğrafi işaret kavramı ve Türkiye için önemi ile Sınai Mülkiyet Kanununda yapılan değişiklikleri sunum şeklinde katılımcılara aktardı. Aydın İnciri ve Aydın Kestanesi olarak iki ürününün tescil edildiği Aydın’dan, Aydın memecik zeytini, Aydın zeytinyağı, Madran suyu, Çine köftesi, Dalama tandırı, Karacasu pidesi, Nazilli kar helvası, Nazilli basması olarak sekiz ürünün coğrafi işaret tescil başvurusunun yapıldığı ve başvuruların inceleme aşamasında olduğu tespit edildi.

  28 ÜRÜN İÇİN DAHA BAŞVURU YAPILACAK

Toplantı için önceden hazırlanan kurumların ortak görüşleri sonrasında önümüzdeki günlerde tescil başvurusu yapılabilecek ürünler tespit edildi. Yapılan görüşmeler sonunda 28 ürün üzerinde karar kılınırken, hangi kurumun hangi ürün için başvuru yapacağı kararlaştırıldı. Toplantı, katılımcıların konuya ilişkin olarak ilimizdeki diğer kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlardan gelecek önerilerin de değerlendirilebileceğini belirtmesinin ardından sona erdi.

TESCİL BAŞVURUSU YAPILACAK ÜRÜNLER

- Aydın bamyası,

- Aydın efe oyası,

- Aydın enginar yemeği, 

- Aydın kabak tatlısı,

- Aydın keşkeği, 

- Aydın sabuniye lokumu, 

- Aydın yuvarlama yemeği, 

- Bozdoğan tatlı sucuğu, 

- Bozdoğan kıl çadırı, 

- Çine Akçaova çömleği, 

- İncirliova deve sucuğu, 

- Güllübahçe bez bebekleri,

- Hayıt balı, 

- Karacasu çömleği, 

- Karacasu derisi,

- Karacasu elması, 

- Koçarlı çam fıstığı, 

- Koçarlı künarlı pidesi,

- Köşk kirpikli pat iğne oyası, 

- Kuyucak (Yamalak) zeytini,

- Ortaklar çöp şiş, 

- Söke pamuğu, 

- Söke tatlımaya ekmeği, 

- Söke körüklü çizmesi, 

- Yenipazar çörek ekmeği, 

- Yenipazar folklorik bebek 

- Yenipazar şapkası, 

- Yenipazar tahinli pidesi  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.