Demirci Mehmet Efe unutulmadı

Demirci Mehmet Efe unutulmadı
Kurtuluş Savaşı Kuva-yi Milliye önderlerinden Demirci Mehmet Efe, ölümünün 56. yılında torunlarının da katılımıyla düzenlenen törende mezarı başında anıldı. Milli Mücadele dönemi kahramanlarından Aydın cephesi Kuva-yi Milliye komutanı Nazillili Demirci Mehmet Efe ölümünün 56. yılı dolaysıyla mezarı başında anıldı. Eğriboyun Mezarlığı’ndaki anma etkinliğine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir,

Kurtuluş Savaşı Kuva-yi Milliye önderlerinden Demirci Mehmet Efe, ölümünün 56. yılında torunlarının da katılımıyla düzenlenen törende mezarı başında anıldı. 

Milli Mücadele dönemi kahramanlarından Aydın cephesi Kuva-yi Milliye komutanı Nazillili Demirci Mehmet Efe ölümünün 56. yılı dolaysıyla mezarı başında anıldı. Eğriboyun Mezarlığı’ndaki anma etkinliğine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir, Demirci Mehmet Efe kitabının yazarı İbrahim Kiraz, Demirci Mehmet Efe’nin torunları Metin Demirciefe, Mehmet Demirciefe, Rafet Demirciefe, Meral Yurteri,  Ekrem Yurteri, Emre Yurteri, Seçil Yurteri, Mehmet Dündar, Gül Dündar, Gülseren Temel, Mehmet Kemal Altan ile ilk eşinden yeğeni Ziya Demirciefe ve gelini Münire Demirciefe ile belediye çalışanları katıldı.

EFE'YE MİNNETTARLIK ANLATILDI

Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın ev sahipliğini yaptığı anma etkinliği Demirci Mehmet Efe’nin mezarı başında yasin-i şerif ve aşirlerin okunmasıyla başladı. Okunan duanın ardından anma etkinliği Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Demirci Mehmet Efe heykeli önünde devam etti. Demirci Mehmet Efe kitabının yazarı İbrahim Kiraz, Demirci Mehmet Efe’nin Milli mücadele dönemindeki sözlerini hatırlattı. Yazar Kiraz, Demirci Mehmet Efe’nin “Ben bu topraklarda Türk doğdum. Türk ölürüm. Ecdadımın kemiklerini sızlatmam” dedikten sonra kuvvetleriyle birlikte Nazilli’yi yunanlıların elinden aldığını dile getirdi. Milli Mücadeleye katılışı ve yaptıklarını anlatan Kiraz, minnettarlığını ifade ederek torunlarına teşekkür etti. Belediye Başkanı Alıcık, Demirci Mehmet Efe’nin torunlarıyla hatıra fotoğrafı çekilmeden önce günün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulundu.  

‘BUGÜNLERİN EFELERİNİ YETİŞTİRMELİYİZ’

Demirci Mehmet Efe’nin Kuva-yi Milliye kahramanlarından biri olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Haluk Alıcık, “Hepimizin bildiği gibi bu günlere ulaşmak kolay olmadı. Geçmişteki yaşanan bağımsızlık mücadelesi ve ödenen bedeller bir tanıklık sayfasıdır. Hepimiz buradan ders almalı ve atalarımızın emanet ettiği bu bağımsızlık ve milli birlik meşalesini layıkıyla korumalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız. Kuvay-i Milliye kahramanlarından Demirci Mehmet Efe de tarihi bir miras ve emanettir. Nazilli Belediyesi olarak kültürümüze ve tarihimize de değer vermekte, sahip çıkmaktayız. Geçtiğimiz yıllarda Belediyemizce Efemize ait bir anıt heykel yapılmış, Demirci Mehmet Efe Türküsü besteletip yurtiçinde ve yurtdışında da tanıtılmasına ayrıca önem verilmiştir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.