Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi dermatoloji profesörü Cindy Wassef’e göre insanlar uyurken çarşaflarında veya ciltlerinde bakteri birikebiliyor. Bununla birlikte uyurken terleme eğiliminde olan insanların cildi de bu durumdan etkilenir, tüm bu sebeplerden sabahları duş almak vücuda yapışan pislikleri arındırmaya yardımcı olabilir.

“Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın” “Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın”

Charlottesville Nöroloji ve Uyku Tıbbı nörologu ve uyku tıbbı doktoru W. Christopher Winter, vücudun uyanmak için belirli ipuçlarına güvendiğini ve duş almanın bunlardan biri olabileceğini düşünüyor.

Yani Winter’a göre özellikle soğuk duş almak, vücudun norepinefrin ve dopamin (iyi hissetme hormonu) gibi nörotransmitterleri salgılamasını sağlayarak kişinin sabahları daha uyanık olmasına yardım ediyor.

Mount Sinai Hastanesi dermatoloji bölümünde kozmetik ve klinik araştırma direktörü Joshua Zeichner’a göre yatmadan önce duşa girmek, bir gün boyunca kir ve patojenlere maruz kaldıktan sonra cildi temizler.

Mevsimsel alerjisi olanların yatmadan önce duş alması, gece alerji semptomlarını etkileyebilecek kalıcı polenlerden kurtulmaları açısından daha iyi olduğundan yatmadan önce duş almaları önerilir.

Buffalo Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü Thomas Russo, ''Sabah veya gece duş almanız gerektiğini söyleyen hiçbir bilimsel literatür yok" dedi. Russo ile aynı görüşte olan uzmanlardan Rodney ise kişini yaşam tarzına en uygun olanı seçmesi gerektiğini düşünüyor.

Yani ideal duş programınıza karar verirken normal egzersiz rutininizi, cilt rahatsızlıklarınızı veya alerjilerinizi ve uyku endişelerinizi göz önünde bulundurduktan sonra istenilen saatte duş alınabilir.

Kaynak: Health