Reklamı Kapat
- G:

Latmos’ta yeni resimler bulundu

Aydın’ın tarihi ve doğa güzelliklerinden biri olan Latmos Antik Kenti’nde farklı türde haçlardan oluşan şekiller ve kaya mezarları bulundu. Yeni bulunan resimlerin korunması için Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne müracaat etti.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
mask

Yeni resimlerin bulunmasıyla ilgili açıklamalar yapan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Batı Anadolu’da bilinen ilk Prehistorik Kaya Resimleri, Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow tarafından 1994 yılında Latmos (Beşparmak) Dağları’nda bulunmuştu.

O günden bu yana bulunan resimlerin sayısı 200’e yaklaştı. Konu ve üslup açısından benzersiz özelliklere sahip Latmos kaya resimlerinin ana konusu kadın-erkek ilişkisi, aile ve ailenin sürekliliği, ilkbahar şenlikleri, düğün törenleri, özellikle genç kızların yetişkinler dünyasına giriş törenleriyle ilişkili olduğu görülmektedir. Birçok resimde bezemelere ve dokuma desenlerini andıran figürlere de rastlanmaktadır. Yaptığımız araştırmalarda bir kaya sığınağında tarih öncesi döneme ait olduğunu düşündüğümüz yeni bir resim bulduk. Bu konuda çalışma yapan uzmanların da görüşlerini aldık. Aynı bölgede farklı türde haçlardan oluşan şekiller ve kaya mezarlarının da olduğunu gördük. Konu hakkında inceleme yapmaları için Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne müracaat ettik.” dedi.

2/9
mask

“BURADA BULUNAN HER KÜLTÜR VARLIĞININ TARİHİ BİR DEĞERİ VAR”

Yeni bulunan resimlerin ve diğer kültür varlıklarının geniş bir coğrafyaya dağılan Latmos bölgesinin kültürel açıdan ne kadar önemli bir yer olduğunu gösterdiğini ifade eden Başkan Sürücü, “Burada bulunan her kültür varlığının tarihi bir değeri olup, belki de bir gün bulunacak yeni bir buluntunun tarihi değiştirebilecek özelliğinin de olabileceği düşünülmelidir.

3/9
mask

Dağın engebeli ve geçit vermeyen zor arazi koşullarında kaya resimlerinin ve diğer kültür varlıklarının tespit edilmesi belki de yıllarca sürecek araştırmalara bağlıdır. Ancak ne yazık ki, son yıllarda dağın her yanını köstebek çukuruna dönüştüren maden ocakları tarafından büyük bir hızla geri dönülmez biçimde tahrip edildiği görülmektedir.

4/9
mask

Bugüne kadar neler kaybedildiği ve kaybedileceği bilinmemektedir. Latmos bölgesinin, geleneksel yaşamlarını sürdüren insanlarıyla, bu insanların geçim kaynakları olan büyük ve küçükbaş hayvancılığın, arıcılığın, küner ve zeytinciliğin sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için bütüncül olarak korunması gerekmektedir. Eğer korunabilirse ileride çok önemli bir ekoturizm destinasyonu olacak Latmos bölgesi ülkemizin tanıtımına da büyük katkısı olacaktır.” diye konuştu.

5/9
mask

“OLUMSUZ FAALİYETLERE İZİN VERİLMEMELİ”

Başkan Sürücü, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Burada yapılan her maden faaliyeti Latmos’un doğal peyzajını ve olağanüstü benzersiz kaya yapılarını yok etmektedir.

6/9
mask

Hatta Latmos’tan uzak yerlere bile olumsuz tehdit edeceği görülmektedir. Çalışmaları devam eden Sarıçay Barajı’nı dolduracak suların, Latmos (Beşparmak) Dağları’ndan gelerek barajda birikip Söke, Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı’ya içme ve kullanma suyu olarak verilecektir. Bu suları getiren derelerin içine girecek kadar yakınlıkta olan maden ocakları bulunmakta ve yeni taleplerin de olduğu görülmektedir.

7/9
mask

Mevcut madenler ve yapılması düşünülen faaliyetler, içme suyu kaynaklarına ilişkin olarak 28 Ekim 2017 tarih ve 30224 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “İçme-Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine uyulmakta mıdır?

8/9
mask

Latmos bölgesinin olağanüstü güzellikteki doğal peyzajı, binlerce yıllık zengin tarihi, biyolojik çeşitliliği, nesli tehlike altındaki türleri, eşsiz güzellikteki kaya yapıları ve geleneksel yaşamlarını sürdüren yöre insanlarıyla korunarak, gelecek nesillere ulaştırılması için, alana etkisi olabilecek her türlü olumsuz faaliyetin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve izin verilmemesi gerekmektedir.”

24 Şub 2023 - 15:54 Aydin- Gündem

Muhabir  Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Idris - Amanin kaynak sularimizin kökünü kurutacaklar arkeolojik kazı adi altinda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 00:57