Eski rektör Bircan'a bir hapis şoku daha Eski rektör Bircan'a bir hapis şoku daha

Yetkililer, yeni tip sürücü belgesi almak isteyenlerin başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurması ve başvurularını yılın son aylarına bırakmamaları çağrısı yapıyor.

Yeni ehliyeti nasıl alabilirim?

Yeni ehliyeti almak isteyenler için işlemler oldukça basit. Nüfus müdürlükleri aracılığıyla randevu alınarak kısa sürede yeni kimlik ve ehliyetler adresinize kargoyla gönderiliyor.

Eski ehliyetlerin yenisiyle değiştirilmesi için sadece 7 ay kaldı. Sağlık raporu alıp gerekli harçlar yatırıldıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nden randevu alarak kısa sürede yeni ehliyet alınabiliyor. Ehliyet değişimi sırasında geçici evrak veriliyor ve yeni ehliyet teslim edildikten sonra bu evrak imha ediliyor.

Yenilenmiş ehliyetinde süresi var

Yenilenmiş ehliyetlerin süresi 10 yıl olarak belirleniyor. Ancak bazı ehliyet sınıfları için 5 yıl olarak belirlendi.

C1 sınıfı 7500 Kg'a kadar kamyon ve çekici, C1E sınıfı 12000 Kg' kadar kamyon ve çekici, C sınıfı Kamyon ve Çekici, CE sınıfı Römorklu Kamyon ve Çekici, D1 sınıfı Minibüs, D1E sınıfı Römorklu Minibüs, D sınıfı Minübüs ve Otobüs, DE sınıfı Römorklu Minibüs ve Otobüs 5 yıl süreyle, M sınıfı Motorlu Bisiklet, A1 sınıfı 11 KW'yı geçmeyen motosiklet, A2 sınıfı 35 KW'yı geçmeyen motosiklet, A sınıfı 35 KW'yı geçen motosiklet, B1 sınıfı 4 tekerlekli motosiklet, B sınıfı Otomobil - Kamyonet, BE sınıfı Römorklu Otomobil - Kamyonet, F sınıfı Traktör, G sınıfı İş Makinası 10 yıl süreyle yeni ehliyetle kullanılıyor.

Ceza ne kadar?

Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgeleriyle araç kullananlara Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/3 maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak. Cezalar şu şekildedir:

Ehliyetsiz araç kullanmak: 12.978 TL
Ehliyetine el konulan birinin araç kullanması: 12.978 TL
Ehliyeti iptal edilen birinin araç kullanması: 12.978 TL
Ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak: 6.440 TL
Geçerlilik süresi dolmuş ehliyetle araç kullanmak: 2.610 TL
Yönetmelikle sınırlanan süre ve sınırlara uymadan farklı ülkelerin ehliyetleri ile araç kullanmak: 2.610 TL.
Bu bilgilendirme, sürücülerin işlemlerini zamanında yapmaları ve cezai durumlarla karşılaşmamaları adına önem taşıyor.

Editör: Ömer Araz