UBS, altın fiyatlarına ilişkin tahminini revize ederek, 2024 yılı sonuna kadar ons başına 2.600 dolara ulaşacağını öngördü. Bu yeni tahmin, 20 Mayıs'ta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi beklentilerinin artması ve ABD ekonomik verilerinin zayıflamasıyla doların değer kaybetmesinin ardından, altının ons başına 2.450 dolarla rekor kırmasının sonrasında geldi.

Bir Sigara Grubuna Daha Zam Geldi! Bir Sigara Grubuna Daha Zam Geldi!

Revize edilen tahmin üç temel faktörü yansıtıyor. İlk olarak, UBS, nisan ayında ABD'den gelen daha yumuşak verilerin, Federal Rezerv'in faiz indirimi beklentilerinin yeniden fiyatlanmasına yol açtığını ve para piyasalarının nisan sonunda 28 baz puan olan 2024'teki gevşeme beklentisini 40 baz puana çıkardığını belirtiyor.

İkinci olarak, UBS, 2024 yılı için merkez bankası talep tahminini 800-850 metrik tondan 950-1.000 metrik tona yükseltti. Dünya Altın Konseyi, ılımlı seyreden son döneme rağmen 290 metrik tonluk rekor ilk çeyrek alımları bildirdi.

Çin Merkez Bankası'nın altın alımlarındaki artışa dikkat çekiliyor ve İsviçre ticaret verileri, Çin'deki güçlü alımların devam ettiğini gösteriyor.

Üçüncü olarak, yaklaşan ABD seçimleri, Orta Doğu ve Ukrayna'daki çatışmalar ve artan ABD-Çin ticaret gerilimleri gibi devam eden jeopolitik belirsizliklerin, altının bir hedge olarak değer kazanmasını desteklemesi bekleniyor.

Editör: Ömer Araz