16 Haziran günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi büyükbaş hayvan fiyatları piyasada 130 ile 220 bin lira arasında değişirken ortalama bir küçükbaş hayvan 15 ile 25 bin lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Kurbanını vekalet vererek kesmek isteyenler Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk Kızılay üzerinden yapıyorlar.

KURBANLIKLAR DEVLETİN KURUMLARINDA BİLE ZAMLI

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, kurbanlıkların fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Karakoz, şu ifadeleri kullandı: “Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban satış yerlerinde, pazarlarda ve devletin kurumlarında kurbanlık satışları başladı. Bırakın serbest piyasadaki artışları sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türk Kızılay’ının satış fiyatlarını bile dikkate aldığımızda bir önceki yıla göre kurbanlık fiyatları yüzde 97’lik bir artışla 5 bin 950 liradan 11 bin 750 liraya çıkmıştır. Ama ne asgari ücretlinin ne emeklinin ne işçinin ne de memurun maaşları bu derece artmadı. Nasıl olacakta vatandaş bu fiyatlara kurban alıp kesecek.”

“KURBAN FİYATLARINDA YAŞANAN ARTIŞ YÜZDE 110’DAN FAZLA”

“Özellikle, 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra artan girdi maliyetleri yemdeki artış, ahır ve bakıcı harcamaları, aşılar ve veteriner giderleri kurban fiyatlarının bu denli yükselmesine neden olduğunun altını çizen Karakoz; “geçen yıl ortalama 85 bin liraya alınan büyükbaş hayvan bu yıl yüzde 111’lik bir artışla 180 bin liraya; 12 bin liraya alınan küçükbaş hayvan ise yüzde 108 artışla 25 bin liraya çıktı. Asgari ücretin 17 bin lira en düşük emekli maaşının da 10 bin lira olduğu bu dönemde ne asgari ücretli ne de emekli kurban kesemez.”

“ASGARİ ÜCRETLİ 2 KURBAN HİSSESİ ALIRKEN 1 KURBAN HİSSESİ ALIYOR”

“2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmeden önce aynı kurumlarda vekaleten kurban bedeli 850 lira, asgari ücret ise 1.600 liraydı. Yani bir asgari ücret ile Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Türk Kızılay’ından 2 adet kurban hissesi alabiliyordu. Bugün ancak bir kurban hissesi alabiliyor. Nerede asgari ücretlinin diğer kurbanı?”

Düşman çatlattılar Düşman çatlattılar

“ÜRETİM MALİYETLERİ EN AZ YÜZDE 100 ARTTI”

“Geçtiğimiz yıl 1 çuval yemin fiyatı 400 lira, bu yıl ise 600 lira, bakıcı aylığı 20 bin lira bugün ise 40 bin lira, geçen yıl 350 liralık ilaç bu yıl 650 lira. Kısacası, yem fiyatları da ahır gideri de işçilik maliyetleri de ilaç fiyatları da veteriner masrafları arttı. Yaşanan en az yüzde 100’lük bu artışlarda hayvan maliyetlerine yansıdı, kurban kesmek vatandaşa hayal oldu.”

“HAYVANCILIK DESTEKLERİ ARTTIRILMALIDIR”

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Piyasada ucuz kurbanlık satılabilmesi için mutlaka hayvancılıkta destekler artırılmalı, planlı bir politika uygulanmalı ve hayvan yemlerinin sübvanse edilmesi gerekmektedir. Evet! şu anda yemde her ne kadar destek olsa da az olduğu için üretim maliyetlerini karşılamıyor. Yem destekleri yüzde 10’dan en az yüzde 50’ye yükseltmelidir. İktidar hayvan ithal etmeyi bırakmalı ve Kurban Bayramı’nda emeklilere verilecek olan 3.000 liralık bayram ikramiyesini bir asgari ücret seviyesine yükseltmelidir.”

Kaynak: HABER MERKEZİ