Aydın’ın Çine ilçesinde su polemiği devam ediyor. CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz’un çiftçinin susuz kaldığına dair söylemlerine AK Parti Çine İlçe Başkanı Mithat Burhan Kandemir cevap vermişti. Gökbel Barajı’ndan çiftçilere su verildiğini ifade eden AK Partili Kandemir’e cevap CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin’den geldi.

Ekran Görüntüsü 2024 06 10 141301

“SESLERİ ÇIKMIYOR”

AK Partili Kandemir’e yazılı olarak cevap veren CHP’li Şahin, şu ifadeleri kullandı: “AKP İlçe Başkanı Burhan Kandemir, susuzluktan ürününü sulayamayan çiftçinin mağduriyetini konuşacağı yerde milletvekilimize cevap verme derdine düşmüş. Çine’nin sorununu, çiftçinin sorununu neden konuşuyorsun diye eleştiri yapıyor. Neyi kimi savundukları belli değil. Çiftçinin sulama parasına fahiş zamlar yapılmış, sesleri çıkmıyor. Çiftçinin suyu kesilmiş 15 gün susuz bırakılmış ilgilenen yok. Çiftçinin hakkını savunacağı yerde nelerle uğraşıyorlar.”

“ÜRETİCİDEN BU PARALAR ALINIYOR”

“Daha geçen gün buğday alım fiyatları açıklandı. Buğdayın tonuna 9.250 lira gibi komik bir rakam açıkladılar. Maliyetini dahi karşılamıyor. Bir tane AKP’li çıkıp da açıklama yaptı mı?

Çineli üreticilerimiz özellikle bu yıl büyük bir sulama sorunuyla karşı karşıya kaldılar. Sulama paralarına geçen yıla oranla yüzde 650-700’leri bulan oranlarda zam yapılmıştır. 40 lira olan sulama parası tam 290 liraya çıktı. Üstelik atadan dededen kalma kaynaklardan hiçbir ek hizmet verilmeden üreticiden bu paralar alınıyor. Yetmedi sulamadaki yüzde 50 devlet desteğini kaldırdılar.”

Ekran Görüntüsü 2024 06 10 141309

Çerçioğlu, iktidara seslendi: “Eğitimden tasarruf olmaz” Çerçioğlu, iktidara seslendi: “Eğitimden tasarruf olmaz”

“HESABINI KİM VERECEK”

“Su kaynaklarımız zaten yetersiz. Çiftçi tarımsal sulamada kullanmak için yeni kaynaklar yaratılmasını beklerken, DSİ mevcut kaynakları kapatıyor, üreticiyi susuz bırakıyor. Sıcaklıklar 40 dereceyi aştı. Çine’de özellikle mısır, domates, karpuz, biber, fıstık gibi ürünler yetiştiren çiftçilerimiz en çok suya ihtiyaç duydukları dönemde susuz kaldılar. Özellikle sulama yapamayan Camızağılı, Çaltı, Karakollar, Kargı, Umurköy ve Yolboyu mahallelerimizde muhtarlarımız gerekli yerlere müracaat ettiler. Sulama sorununun acilen çözülmesi gerektiğini ve yaşadıkları mağduriyetlerini ifade ettiler. Ne oldu? DSİ yaklaşık 2 hafta su veremedi. Çiftçimiz 2 haftaya yakın bir süre tarlasını, bahçesini sulayamadı. Şimdi soruyoruz, çiftçinin kuruyan ürününün hesabını kim verecek?”

“NEYİ SAVUNDUKLARI BELLİ DEĞİL”

“Evrim Karakoz vekilimiz de konuyu Perşembe günü TBMM gündemine taşıdı. Genel Kurulda yaptığı konuşmanın akşamında mahallelere su gelmeye başladı. İki hafta muhatap bulamayan üreticiyi sözüm ona sevindirdiler. Perşembe günü Gökbel Barajı’ndan saniyede 2 metreküp, pazar günü, saniyede 8 metreküp su verilmeye başlandı. Ama AKP İlçe Başkanı çiftçinin mağduriyetini konuşacağı yerde milletvekilimize cevap verme derdine düşmüş. Çine’nin sorununu, çiftçinin sorununu neden konuşuyorsun diye eleştiri yapıyor. Neyi kimi savundukları belli değil. Evrim Karakoz vekilimiz her koşulda çiftçinin, üreticinin hakkını savunan, Aydın’ın sorunlarını TBMM gündemine taşıyan ve çözüm arayan halkın vekilidir. Çine’mizin sorunlarını gündeme getirdiği için kendisine teşekkür ediyoruz. Özellikle AKP milletvekillerinin de kendisini örnek almasını diliyoruz.”

“ÖNLEM VE TEDBİR ALMADINIZ”

“AKP İlçe Başkanı Çine'de yaşadığını unutmuş herhalde gördüğü rüyaları gerçekmiş gibi anlatmış. Çiftçinin susuzluktan dolayı ekinini sulayamaz olduğunu, verim alamaz olduğunu bilmezden gelip hangi dünyada yaşıyorsa ‘Ben DSİ yetkilileri ile görüştüm herhangi bir su sorunu yok’ demiş. Aslında doğru söylemiş ‘tarlaları sulayacak su olmadığı için sorun da yok’ demek istemiş. Çiftçiye ancak ve ancak iki defa su verebileceğini belirten valilik dahil DSİ yetkilileri, bununla ilgili toplantı yapan ilimizde sulama suyundan dolayı nasıl su sorunu olmadığını söyleyebilir ilçe başkanı şaşar oldum. Siz devekuşu gibi kafanızı toprağa gömüp dünyadan bir habersiniz. Yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaya çalışıyorsunuz. Bütün çiftçiler susuzluktan kırılmış vaziyette ve hiçbir önlem ve tedbir almadınız. Çiftçiye yaptığınız en büyük iş, fahiş mazot gübre ve zirai ilaç fiyatları altında ezmektir. Verdiğiniz yardımlar devede kulak kaldı. Siz tabii başınızı kuma gömdüğünüzden bunlardan hiçbir şekilde haberiniz yok. Halkın içine girmediğiniz ve çiftçi ile görüşmediğiniz için bunları bilemezsiniz. Siz hayal aleminizi pembe düşlerinizde yaşar hale geldiniz.

“24 SAAT İZLENİYOR”

CHP’li Şahin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Yerel seçimde yediğiniz tokatın daha büyüğünü erken genel seçimlerde yiyeceksiniz. Bir de bu yalanları söylediğin yetmezmiş gibi Büyükşehir Belediyesi’ne ve ASKİ’ye bağlı arıtmaların çalışmadığını söylemişsin. Eee daha ne diyeyim bilemedim! Sayın ilçe başkanı oturduğun koltuktan bir kalk da etrafına bir bak! Buradaki arıtmalar sürekli atık su izleme sistemi ile 24 saat izleniyor, devamlı numuneler alınıyor. Ve devamlı da kontrol altında tutuluyor. Bundan da mı bir habersin! Bak o zaman bir tiyo vereyim sana. Ankara’dan bir vekilinin danışmanını ararsan, Çevre ve İklim Bakanlığı tarafından Çine biyolojik atık su arıtma tesisimizin 24 saat boyunca sürekli atık su izleme sistemi SAİS ile düzenli olarak izlendiğimizi sana söyleyecektir. Hiç olmazsa, iş yapmadığınız gibi iş yapana da çamur atmak, iftira atmak sanatına sarılmamış olursun.”
 

Kaynak: HABER MERKEZİ