1980-1990 Yıllar her köye araç ile ulaşımın olmadığı dönemlerdi. o zor yıllarda devlet bazı köylere ebe ataması yaparken, bir çok köyde ebe bulunmuyordu. O yılların büyük köylerinden olan Köşk’ün Ilıdağ mahallesine de dönem dönem ebe ataması yapılırken, bazı yıllar ebesiz kalmış. Devletin atadığı ebelere yardım eden Ilıdağ mahallesi sakinlerinden Kübra atar, devletin ebe atamadığı dönemlerde köyün ebesi olmuş.
ELİNİ ÖPMEYE GELİYORLAR
Bugün 83 yaşında olan Kübra Atar, köye gelen ebelere yardım ederken öğrendiği bilgilerle köyünün ve çevre köylerin de ebeliğini yapmış. İlerlemiş yaşına rağmen hala o yılları unutamıyor. Onlarca genç bugün ‘ebem’ diyerek çoluk çocuğu ile elini öpmeye geliyor. Hatırlanıp aranmasından hoşnut olan Kübra Atar, o günleri anlatırken heyecanlanıyor.
MERAKI SAYESİNDE KÖYÜN EBESİ OLDU
Gece gündüz, karda kışta doğum yapacak kadınların yardımına koşan Kübra Atar, “ben biraz meraklıydım ve bu merakım sayesinde öğrendim ebeliği. Köyümüze gelen ebelere doğumlarda yardıma giderdim. Sonra köyümüze dönem dönem ebe ataması yapılmadı. Şimdiki gibi imkanlarda yok. Sancısı gelen kadın arabayı bindirip hastaneye götürülemiyor. Mecburen evinde doğum yapıyor. Durum böyle olunca bizim evin kapısı ne zaman çalınacağı belli olmuyordu. Çok defa gece yatağımdan kalkıp gittim.”
İYİ Kİ EBELİĞİ ÖĞRENMİŞİM’
“İnsanlara faydalı olmak güzel bir şey. O günlerde yaptığım fedakarlığın karşılığını bugünlerde güzel anılarla alıyorum. Çok zor doğumlara ebelik yaptım. Eşimde Allah rahmet eylesin ebelik işime hiç karışmadı. Çocuk dünyaya gelince para veren de hediye verende oluyordu. Hiç vermeyen de oluyordu. Olsun. Ben hepsine haklarımı helal ettim. İyi ki ebeliği öğrenip yapmışım.”
‘351 TANE ÇOCUK TUTTUM’
“Şimdi yolda görüp ‘bu benim ebem’ diyerek çoluk çocuğuna tanıtan olduğu gibi bayramlarda arayıp soran elimi öpen de oluyor. Kendi köyümde ve çevre köylerde toplam 351 tane çocuk tuttum ben. Onları kendi çocuğum gibi görüyorum. Bazen soruyorlar. 351 tane çocuğum var diyorum. Şimdi yaşlandım ama güzel anılar biriktirdim. Arkanda hayır dua okuyacak nesiller bırakmak çok güzel. En büyük mutluluğum da bu” diyerek anlattı ebelik hayatını.