Gözler Emekli Zamlarına Çevrildi! O 4 Formül Çok Konuşuluyor, En Düşük Maaş Ne Kadar Olacak? Gözler Emekli Zamlarına Çevrildi! O 4 Formül Çok Konuşuluyor, En Düşük Maaş Ne Kadar Olacak?

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 115,88 puan düşerken, toplam işlem hacmi 90,8 milyar lira oldu.

BIST 100 endeksi günü düşüşle kapatmasına rağmen geçen haftaki kapanışa göre %0,31 değer kazandı ve 10.676,65 puanla tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Bankacılık endeksi %0,48, holding endeksi ise %1,66 değer kaybetti.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran %1,52 ile spor, en çok kaybettiren ise %2,62 ile inşaat oldu.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, "Son verilerimize göre, Türk lirası bazlı mevduatın payı Ağustos 2023'teki en düşük seviyesi olan %31'den %45'e yükseldi." dedi.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD'de açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki canlılığı göstermesinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerin yılın son çeyreğine ötelenmesiyle risk algısının arttığını belirtti.

Analistler, gelecek hafta yurt içinde büyüme, reel kesim güven endeksi, imalat sanayi kapasite kullanım oranı, ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi ve TCMB finansal istikrar raporunun izleneceğini ifade ederken, yurt dışında ABD'de büyüme, kişisel gelir ve harcamalar, Avro Bölgesi'nde enflasyon, tüketici güven endeksi, Almanya'da enflasyon, Çin'de sanayi kârları, Japonya'da sanayi üretimi ve perakende satışlar gibi yoğun veri gündeminin takip edileceğini söyledi.

Teknik açıdan, analistler BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.500 seviyelerini destek, 10.800 ve 11.000 puanı ise direnç olarak değerlendirdi.

Editör: Ömer Araz