Yeni düzenlemeye göre, borsada yapılan işlemlerde vergi oranları artık vade süresine göre belirleniyor. Kısa vadeli işlemlerden elde edilen kazançlar daha yüksek oranda vergilendirilirken, uzun vadeli yatırımlar vergiden muaf tutulacak.

Borsa Vergi Oranları

Vade Süresi Vergi Oranı
0-3 Ay Yüzde 10
3-6 Ay Yüzde 7.5 
6 Ay - 1 Yıl Yüzde 5
1-3 Yıl Yüzde 2.5
3 Yıl ve üzeri Vergi yok

Kısa ve Uzun Vadeli Yatırımlar Arasındaki Fark

Yeni düzenlemeye göre, borsada yapılan işlemlerde vergi oranları vade sürelerine göre belirleniyor. Kısa vadeli yatırımcılar, borsada 3 aydan az süreyle tuttukları hisse senetlerinden %10 oranında vergi ödeyecekler. Bu süre 6 aya kadar çıktığında vergi oranı %7,5'e düşerken, 1 yıla kadar olan yatırımlarda %5'e gerileyecek. 1 yıldan uzun süreli yatırımlarda ise vergi oranı %2,5'e kadar düşürülecek ve 3 yıl ve üzeri sürelerde vergi alınmayacak.

Uzun Vadeli Yatırımların Avantaj

Yeni vergi düzenlemesi, borsada uzun vadeli yatırım yapmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. 3 yıl ve üzeri sürelerde yapılan yatırımlardan vergi alınmaması, yatırımcılara uzun vadede kazançlarını artırma fırsatı sunuyor.

Uzman İsim Konuştu: Çeyrek Altın O Tarihte 5 Bin Liraya Yükselecek Uzman İsim Konuştu: Çeyrek Altın O Tarihte 5 Bin Liraya Yükselecek

Düzenlemenin meclis süreci, yaz tatilinin ardından devam edecek. Yeni vergi düzenlemelerinin 2025 yılından itibaren geçerli olması planlanıyor, bu nedenle yatırımcıların işlem stratejilerini gözden geçirmeleri tavsiye ediliyor.

Yatırımcılar için bu yeni vergi düzenlemeleri, borsada yapılacak işlemlerde vergi maliyetlerinin hesaplanmasında önemli bir faktör olacak. Her tür yatırımcının bu değişikliklere göre hareket etmesi ve finansal planlamalarını bu yönde yapması büyük önem taşıyor.

Editör: Ömer Araz