Türkiye'de uzun süredir yaşanan hiperenflasyon, vatandaşların kredi kartı limitlerini aşırı kullanmalarına yol açtı ve bu durum, milyonlarca kişinin kredi kartı borcuyla karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişimle birlikte Türkiye'de parasal sıkılaşma adımları hız kazandı ve bu ekonomi modeline uygun iktisadi tedbirler alınmaya devam ediyor. Türkiye'deki enflasyonun bir kısmının 'talep enflasyonu' olduğuna vurgu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiyi soğutma amacıyla yeni adımlar atmayı planlıyor.

Aydın’a 169 milyonluk yatırım Aydın’a 169 milyonluk yatırım

Ekran Görüntüsü 2024 06 12 170157

Bayram Sonrası Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme Yolda

Aylardır kamuoyunun gündeminde olan ve uygulanması planlanan kredi kartı düzenlemesi için beklenen adımın bayram sonrasında atılacağı öğrenildi. Bir süredir hem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülen çalışmalar, Türkiye'de kredi kartı limitleri ile maaş orantısının kopmuş olduğunu ortaya koydu. Mevzuata aykırı limitler veren bankalara ise ilk uyarılar gönderilmişti.

Kredi Kartı Limitleri Düşürülecek

BDDK mevzuatlarına göre kredi kartı limitleri, kullanılan yıl dikkate alınarak müşterilerin aylık gelirinin 4 ile 8 katına kadar yükseltilebiliyor. Ancak Türkiye'de birçok banka, yeni kart sahiplerine dahi gelirlerinin 10 katı ve üzerinde limit açımına başvurmakta. Bu durum, özellikle finansal okuryazarlığı olmayan çok sayıda kullanıcının yüklü bir borç batağına saplanmasına neden olurken, ekonomik göstergelerde de bozulma yaşanmasına neden oluyor.

Kart alışverişlerinde rakamlar, geçtiğimiz aylarda kredi kartı akdi faizlerinin artırılmasıyla düşüş gösterse de, mevcut kullanım oranı ekonomi yönetimini tam anlamıyla memnun edecek seviyede değil. Bu durumun, 16 Haziran'da başlayan Kurban Bayramı sonrasında hayata geçirilecek yeni değişikliklerle kısmen düzeltilmesi bekleniyor.

Çok sayıda banka, şu anda kart limitinin önemli bir kısmını kullanmayan müşterilerin limitlerini ve aylık gelirlerini yeniden değerlendirecek. Atılacak adımlar sonucunda, limitleri olması gerekenin üzerinde olan müşterilerin kredi kartı limitleri, aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasına düşürülecek.

Editör: Cemre UZUN