Kuyumculuk ve mücevherat sektörü, bu yeni düzenlemeler karşısında endişelerini dile getirdi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu kısıtlamaların süreceğini ve altın işlemlerine yönelik yeni kararların Temmuz ayı itibarıyla belirleneceğini açıkladı. Bu gelişmeler, ekonomi politikalarının önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği konusunda önemli ipuçları sunmaktadır.

Ceyrek Altin Ve Gram Altin Alis


Özellikle Türkiye'de yaşanan ekonomik belirsizliklerin ardından 28 Mayıs 2023 tarihinde seçimlerle göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, Ağustos ayında işlenmemiş altın ithalatına yönelik çeşitli kısıtlamaları hayata geçirdi.


Bu kararlarla birlikte, şirketlerin ve bireysel yatırımcıların altın yatırımlarını sınırlamak hedeflendi. Çeyrek gram ve yarım gram altın üretimlerine de yasak getirilmesi, bu yöndeki adımların sertliğini gösterdi. Kuyumculuk ve mücevherat sektörü, bu kısıtlamaların mantıksız olduğunu ve ekonomiye zarar verebileceğini savunarak tepki gösterdi.


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, altın kısıtlamalarının süreceğini ve yeni gevşeme adımları atılmayacağını belirtti. Bu durum, ekonomi yönetiminin altın üzerindeki kontrolünü sıkılaştırma kararlılığını yansıtmaktadır.


Bakan Şimşek; "Altına yönelik biz bir kota uygulamasına gittik. Tabii ki çıkar çevreleri memnun değil... Valla kusura bakmasınlar, bir metali ülkede olmayan döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz, sonra bir köşede atıl olarak duracak. Bunun neresi memleketin menfaatine? Vatandaşlarımızın tercihine saygılıyım. Bu noktada hiçbir tereddüt yok ancak biz burada kaynaklarımızı ülkemizin menfaatine ve yatırıma, üretime, dolayısıyla istihdama ve ağırlıklı olarak ihracata dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Altin69


Temmuz Ayında Yeni Yasaklar Geliyor


Son üç ay boyunca dolar kurunda görülen yatay seyir, altın fiyatlarının ons fiyatlarıyla doğrudan ilişkilendirilmesine yol açtı. Ancak, önümüzdeki aylarda altın fiyatlarında artış beklenmesine rağmen, ekonomi politikaları çerçevesinde kısıtlayıcı önlemlerin daha da sıkılaştırılacağı bildirildi.

Bu doğrultuda, altına olan talebi önceden kısıtlamak amacıyla hazırlıkların yapıldığı belirtiliyor. Ekonomi yönetimi, altın yatırımlarının ekonomik istikrar üzerinde olası risklerini minimize etmek ve döviz kurlarındaki dalgalanmaları dengelemek için bu adımları attığını vurgulamaktadır.

Nazilli'de minibüse zam! İşte yeni ücretler Nazilli'de minibüse zam! İşte yeni ücretler


Şimşek yönetimi, geçtiğimiz yıl göreve başladığında çeyrek ve yarım gram altın üretimlerini durdurmuştu. Yaz aylarında başlayan düğün sezonu nedeniyle gram altınlar için de kısıtlama kararlarının devreye sokulması bekleniyor.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ