Çerçioğlu’ndan İncirliova hamlesi-Yiğit Menderes, başkan vekili oldu Çerçioğlu’ndan İncirliova hamlesi-Yiğit Menderes, başkan vekili oldu

AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, katıldığı televizyon programında gazeteciler Emin Aydın, İnan Gül, Ümit Özmen ve Erman Çetin’in sorularını yanıtladı. Savaş, kendi seçim vaatlerinden söz ederken, mevcut Büyükşehir Belediyesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

AYDIN’DA HERKES DERTLİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet üretmemesinden dolayı şehirde yaşamın çile haline dönüştüğünü dikkat çeken Savaş, “Hatırlarsanız Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı 2014 yılında 133 tane proje açıklamıştı. Bunların sadece yüzde 5'i yapılmış, yüzde 95'i yapılmamış. 300 bin nüfuslu Efeler'de trafik bir çile haline dönüşmüş durumda. Sabah mesaiye giderken, akşam dönüşünde herkes dertli. Yağmur yağdığında yine herkes dertli. ‘Acaba benim evime su basacak mı, acaba benim iş yerime su basacak mı? diye bir kaygı, endişe var. Bununla ilgili altyapı yok, bununla ilgili bir planlama yok, Ulaşım Master Planı yok, Turizm Master Planı yok” diye konuştu.

“YATIRIMLARA ENGEL OLDU”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun hizmet üretmediği gibi yapılacak yatırımlara da engel olduğunu dikkat çeken Mustafa Savaş, “En son geçen hafta yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Buharkent, Bozdoğan ve Karacasu ilçelerimizde yapılacak olan doğalgaz yatırımına engel oldu. Şehir Hastanesi’nin altyapısını ve yolunu yapmadı. Niye? Bin 700 dönüm yer istedi ve biz bin dönüm verdik diye kabul etmedi. Buna benzer çok sayıda örnekler var sayın Başkan'ın engel olduğu. Aynı şekilde şehirde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara da engel olmaktadır. Siz Büyükşehir Belediye Başkanı’nın öncülüğünde Aydın'a gelen bir tane yatırımcı biliyor musunuz? Kendisine de aynı soruyu sormak istiyorum, gençlerimize iş ve aş imkanı sağladığı bir tek yatırımı var mıdır? Ben 3 dönemdir milletvekili olarak görev yapıyorum. Biz Organize Sanayi Bölgelerinde sayısız fabrikanın gelmesini vesile olduk. Çünkü üreterek büyüyeceğiz. İstihdam oluşturarak büyüyeceğiz. Başka bir alternatifimiz yok ve o nedenle çok dertliyim” açıklamasında bulundu.

“SU FATURASI ELEKTRİK, DOĞALGAZ FATURALARINI GEÇMİŞ”

Savaş, “Kendi verdiği sözleri yerine getiremeyen Büyükşehir Belediye Başkanına 31 Mart günü Aydın halkı gerekli cezayı verecektir. Çünkü biz sürekli sahada vatandaşlarla iç içeyiz. Seçmen öfkeli, şehir yorgun, vatandaşlar artık bıkkın ve dertli. Bunu sahada gazeteciler olarak sizler de görüyorsunuzdur. İlçe merkezlerinde de kırsalda da hizmet yok. Söke'deki vatandaş da şikayetçi Didim'deki de, Kuşadası, Nazilli halkı şikayetçi. Şikayetçi olmayan ilçe yok ki. Yerel Yönetim hizmetleri vatandaşa direkt dokunan hizmetlerdir. Vatandaşlar kendine hizmetin dokunmadığını gördüğünde ve özellikle su faturalarından Aydın halkı çok şikayetçi. Gittiğimiz her yerde, çarşıda pazarda her tarafta su faturasının elektrik, doğalgaz faturalarını geçtiği şeklinde şikayet var. ‘Biz 3 kişiyiz, 4 kişiyiz ama 900 lira-1000 lira, hatta bin 500 lira su faturası geliyor’ deniliyor. Ve halkımız şikayet ediyorlar. Geçmişe dönük baktığımızda 2022 yılında 6 lira olan suyun metreküpü, bugün 38 lira olmuş ve 30 tane büyükşehir belediyesi içerisinde su tarifesi açıklanmayan tek belediye Aydın Büyükşehir Belediyesi. Bunu niye açıklamıyorsunuz? Gerekçeleri ise, ‘biz bunu bisiklet pompası ile mi çıkartıyoruz’ diyor. Kardeşim o zaman çare üret, güneş enerjisi panelleri kur, maliyeti düşür. Bizim belediyelerimize bakın güneş enerjisi panelleri ile maliyetlerini düşürüyorlar ve belediyenin gelirini artırıyorlar. Sen 10 yıldan bu yana niye güneş enerjisi santralleri kurmadın? Hem kendi tüketimini karşılardın, hem o tüketimin üstüne kazanç elde ederdin. Siz sadece devletten gelen para ile bu yatırımları yapmaya kalkarsanız, bunun üstesinden gelemezsiniz. Sizin belediyenin öz gelirlerini artırmak gibi de bir göreviniz var” diyerek su faturalarında yüzde 50 indirim yapacağını söyledi.

“BU DÜZEN SONA ERECEK”

Su ücretlerine yüzde 50 indirim vaadi ile birlikte diğer tüm vaatlerinin gerçekleştirebileceği vaatler olduğunu dile getiren Savaş, “Siz kaynakları çarçur edersiniz, siz ihaleleri şeffaf yapmazsanız, siz kaynakları reklama harcarsanız ve öz geliri oluşturma adına herhangi bir girişiminiz olmazsa, sadece geliri vatandaşın su parasını yüklerseniz ve buna göre bir yapılandırma oluşturursanız, vatandaş bundan şikayet eder. Siz elinizi vatandaşın cebine atmışsınız, siz Aydın’da resmen bir haraç düzeni kurmuşsunuz. Aydın'da şuanda bir haraç düzeni var. Ben 31 Mart’ta bu haraç düzeninin sona ereceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“GERÇEKLERİ SÖYLEMİYOR”

Büyükşehir belediyesinin kötü yönetildiğini ifade eden Savaş, “Personelimiz huzursuz, sistematik bir mobing var, zulüm var, eziyet var. Herkese seçim çalışmalarına katılması, posterlerini evinde balkonundan asması için zorlamalar var. Suyun maliyeti ile ilgili bizim yaptığımız hesaplamalara göre 10 liranın altında çıkıyor. Suyun maliyetini açıklamalarının altında ise, haraç düzeni yatıyor. Onlarda bütçe yönetimi yok ama algı yönetim var. Ne acıdır ki hizmet binası olmayan tek kuruluş Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi’dir. Ama onca bütçesi bulunan ASKİ, Büyükşehir Belediyesine borç veriyor. Ama ASKİ Kendisi gidip bankalardan yüksek faizli kredi kullanmak zorunda kalıyor. Bu Sayıştay raporlarına da yansımış durumdadır. Aydın halkını ödediği su faturalarının içerisinde bu banka faizleri de var, kötü yönetimde var, iş bilmezlik de var. Bunların hepsini üst üste koyduğumuzda bu fatura çıkıyor. Ama kendisinin 2019 yılında ‘suya zam yapmayacağım’ diye bir sözü var. Ama milleti kandıran, gerçekleri söylemeyen bir Büyükşehir Belediyesi Başkanı var” sözlerine yer verdi

Kaynak: HABER MERKEZİ