Her yıl yuvalardaki leyleklerin sayımını gerçekleştiren EKODOSD’un Aydın’ın 17 ilçesine bağlı 107 köy ve kırsalında yapılan 2024 yılı leylek (Ciconia ciconia) sayımları tamamlandı.

Aydinda Leylekler Tek Tek Sayildi 467835 Dd4A2Ac0816054E4704Ef04854046241

Dernek Başkanı Bahattin Sürücü ve dernek üyelerinin yaptıkları sayımlar neticesinde toplam 401 yuvada 802 leyleğin tespiti yapıldı. Geçtiğimiz yıl yapılan sayımlara göre 37 yuva ve 74 leyleğin eksik olduğu görüldü.

Aydinda Leylekler Tek Tek Sayildi 467835 71E0B1E7D99439F18Dd1Dda7041Cf5B2

Başkan Kıvrak, makamda değil sahada Başkan Kıvrak, makamda değil sahada

EN FAZLA LEYLEK KUYUCAK’TA

Kuyucak ilçesine bağlı Yamalak beldesi en fazla yuvanın görüldüğü yerleşim oldu. Kuyucak’a bağlı Azizabat, Başaran, Nazilli’ye bağlı Çapa Hasan Mahallesi, Hamzallı, Esenköy(Arpaz), Söke’ye bağlı Avşar, Yenipazar’a bağlı Direcik, Gödrenli, Bozdoğan’a bağlı Akçay havzası, Köşk ilçesine bağlı Çiftlik, Germencik ilçesine bağlı Ovakaraağaç, İncirliova ilçesine bağlı Osmanbükü, Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli ve Yeniköy yerleşimleri yuva sayısının en yoğun olduğu yerler oldu.

YAVRULAR YUMURTADAN ÇIKMADI

Leyleklerin genelde ADM Elektrik Dağıtım Şirketinin taktığı demir platformlara ve elektrik direklerine yuva yaptığı, az da olsa camilerin kubbeleri, ev ve fabrika bacaları ve çok az sayıda ağaç üstüne de yuva yaptıkları görüldü. Erken gelen leyleklerin yavrularının büyümeye başladığı birçoğunun da henüz yumurta da oldukları tespit edildi.


Dernek Başkanı Bahattin Sürücü elektrik telleri üzerindeki riskli yuvalarla ilgili Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne ve ADM Elektrik Dağıtım Şirketine bilgi verileceğini söyledi.

Aydinda Leylekler Tek Tek Sayildi 467835 2413Ff116B2Caecd5708C98A6180Bbc8

ATIKLAR LEYLEKLER İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR

Yavru leyleklerin sakatlanmasına ve ölmesine neden olan insan kaynaklı atık maddelerin en ciddi sorunlardan biri olduğunu belirten Sürücü, “Leyleklerin yuvaya taşıdığı malzemelerden bunu gördük. Yuvaya en çok taşınan ve yavrular için risk oluşturan en önemli atık madde, saman bağlamakta kullanılan siyah plastik ipler olmaktadır. Çevreye atılan bu tür atıklar görüldüğü yerden mutlaka toplanmalıdır. Bir leylek ailesi üreme dönemlerinde yuvasının bulunduğu çevrede yılan, kurbağa, balık, böcek, çekirge ve danaburnu gibi pekçok tarım zararlısını da tükettiklerinden çiftçilik yapanlara da yarar sağlamaktadır. Özellikle çocuklu aileler, leyleklerin yavrularının çıkmaya başladığı bugünlerde çocuklarını kendilerine en yakın leylek köylerine götürerek, bu sevimli kuşlarla buluşturmalı, ebeveynlerin yavrularını nasıl beslediklerini, eşleri geldiklerinde gagalarını nasıl takırdattıklarını, besinleri sulak alanlardan ve tarlalardan nasıl bulduklarını izlettirerek, çocukların hem leylekleri hem de doğayı tanımalarını sağlamalıdır” diye konuştu.

Muhabir: KAZIM YÖRÜKÇE