Bozdoğan'da hayırseverin yaptırdığı cami ibarete açıldı Bozdoğan'da hayırseverin yaptırdığı cami ibarete açıldı

Aydın’da buğday hasadı devam ediyor. Aydın-Çine karayolu üzerinde bulunan S. 46 Nolu Aydın Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday alımına başladı. TMO’nun buğday alım fiyatı belli olmazken Aydın Tariş, alım fiyatını açıklayarak üreticiden buğday alımını sürdürüyor.

S. 46 Nolu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Tolga Önal, pamukta olduğu gibi buğdayda da üreticinin yanında olduklarını vurguladı. Üreticilere bereketli bir hasat sezonu dileyen Başkan Önal, TARİŞ olarak birinci grup buğday çeşidinin tonunu 9 bin 500 TL, ikinci grup buğday çeşidini 9 bin 200 TL ve üçüncü grup buğday çeşidini 8 bin 500 liradan aldıklarını söyledi.

Ürününü hasat eden üreticiler, buğdayını kantara çıkıp Tariş yetkililerine teslim ediyor. Tariş yetkilileri, buğdaydan numune alıp rutubet ve hektolitre ölçümünü gerçekleştirdikten sonra ürünün sınıfını belirliyor. Buğdayın birinci, ikinci ve üçüncü grupta olduğu belirlendikten sonra çeşidine göre üç hafta içerisinde üreticinin hesabına ücreti yatırılıyor.

Ürününü TMO’ya veren üreticiler ise haftalar öncesinden randevu alıp kuyruğa girdi. Buğdayı teslim alan TMO ise alım fiyat açıklandığında ödeme yapacağı öğrenildi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI