Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenle kutlandı. Tören Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu"nun çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program, Valilik önünden Aydın Atatürk Spor Salonu’na kadar düzenlenen kortej yürüyüşü sonrası salonda devam etti.
“O GÜNKÜ HEYECAN VE COŞKUYLA BİR ARADAYIZ”
Atatürk Spor Salonu’ndaki törene Vali Yakup Canbolat, protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün önem ve anlamını belirten konuşmayı yapan Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Mücadelemizin 105. Yıldönümünde o günkü heyecan ve coşkuyla bir aradayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Bakanımız Osman Aşkın Bak ve Valimiz Yakup Canbolat’ın talimatları ile ilimize kazandırdığımız 120 halı saha, 12 Gençlik Merkezi, 9 kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, 1 açık yüzme havuzu, 10 BAL ligi standartlarında futbol sahası, 7 spor salonu, 1 ilçe stadyumu, 1 go-kart pisti, 3 öğrenci yurdu gençlerimizin, sporcularımızın ve öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anarken, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutluyorum” dedi.
BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLERİNİ ALDI
Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiir ve Gençliğe Hitabe okundu. Gençlerin ‘Atatürk'e cevap' adıyla okudukları metin takdir topladı. Daha sonra Vali Yakup Canbolat’a başarılı sporcular tarafından çiçek ve bayrak verildi. Vali Canbolat, 19 Mayıs dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.
ÖĞRENCİLERİN GÖSTERİLERİ DAMGA VURDU
Ödül töreninin ardından öğrencilerden oluşan folklor ekipleri Türkiye'nin yedi bölgesine ait halk oyunu gösterilerini sundu. Program karate, jimnastik, dans, aerobik gösterileri devam ederken, öğrencilerin gösterilerini izleyen vatandaşlar ise öğrencileri uzun süre ayakta alkışladı. 19 Mayıs programı spor salonu önünde açılan serginin Vali Canbolat ve protokol üyeleri tarafından ziyareti ile sona erdi.