TÜVTÜRK'te yeni bir dönem başladı. Araç sahiplerinin düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken muayene prosedürleri hakkında TÜVTÜRK tarafından geçtiğimiz günlerde önemli bir bilgilendirme mesajı paylaşılmıştı.

Araçların güvenliğini ve çevreye duyarlılığını artırmayı hedefleyen bu çağrıda, gelecekte atılacak adımlarla ilgili detaylı bilgiler yer aldı.

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 milyonun üzerinde araç bulunmakta olup, bu araçların sınıflarına ve yaşlarına göre belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmeleri gerekiyor.

Tüvtürkistasyon

Muayene Yaptırması Zorunlu Değil

Yeni bir araç satın alan sürücüler için ilk 3 yıl boyunca muayene yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır, ancak muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasaktır.

Bu nedenle, 2021 ve önceki yıllara ait tüm araç sahipleri, muayene sürelerinin geldiğinde hızla TÜVTÜRK istasyonlarına gitmek zorunda kalıyorlar. Ancak, bu yoğunluk çeşitli sorunlara neden olurken, bu durumu önlemek için TÜVTÜRK tarafından çeşitli yeni adımlar atılıyor.

Egzoz Emisyon Ölçümü Ve Mobil İstasyonlar

Önceki yıllarda, muayene süresini kısaltmak ve yoğunluğu azaltmak amacıyla egzoz emisyon ölçümü işlemini farklı yetkili bayilere devreden TÜVTÜRK, bu adımıyla birçok aracın muayene sürecini daha erken tamamlamasına olanak sağlamıştı.

Efeler ve Nazilli'deki nöbetçi eczaneler Efeler ve Nazilli'deki nöbetçi eczaneler

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, araç muayenelerinde kredi kartı ile yapılan ödemelerde "kredi kartı tahsilat farkı" adı altında 77 lira ek ücret alındığını ifade etmişti.

Ekran Görüntüsü 2023 09 18 091236 2

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren iddiaların odağındaki TÜVTÜRK’ten konuya ilişkin açıklama geldi. Kurum, araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmadığını, hizmet sağlayıcı firmanın müşterilerden bir “hizmet bedeli” tahsil ettiğini bildirdi. Açıklamada şöyle denildi:

"Son dönemde basında yer alan “TÜVTÜRK’ün kredi kartı komisyonu aldığına” dair haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı dikkatinize sunarız;

Araç muayene ücretleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 35. Maddesine göre 2004 yılında belirlenmiş olup, o tarihten beri her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranı’nda artırılmak suretiyle düzenlenmektedir.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK arasında 2007 yılında imzalanan imtiyaz sözleşmesi uyarınca;

Thumbs B C 5D6De9E2E98E30679D22Deb380Ffb813-1

TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene hizmetlerine ilişkin ücret, nakit olarak tahsil edilmekte ve elde edilen gelirlerin yüzde 50’si doğrudan hazineye, ödenen diğer vergi ve harçlarla birlikte toplam cironun yüzde 69’u ilgili kamu idarelerine aktarılmış olmaktadır.

Bununla birlikte vatandaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda, araç muayene istasyonlarımızda nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanı 2021 yılı itibarıyla hizmete sunulmuştur.

Banka kartı veya kredi kartı kullanılarak yapılan ödemeler, 6493 sayılı Kanun ve ilgili mevzuata uygun olarak, müşterilere tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu hizmetin sunulması karşılığında, hizmet sağlayıcı firma tarafından müşterilerden bir "hizmet bedeli" tahsil edilir.

Ekran Görüntüsü 2023 09 18 091217 2 1

TÜVTÜRK olarak, araç muayene ücretlerinin ödenmesinde banka kartı ve kredi kartı gibi alternatif ödeme araçlarının kullanılması durumunda, muayene ücreti dışında herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.

Basında yer alan "TÜVTÜRK'ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığına" dair haberler doğru değildir. Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak: HABER MERKEZİ