31 Mart seçimlerinin ardından dolar kurunun sabitlenmesiyle birlikte ons altın fiyatlarında yatay bir seyir gözlemleniyor.

Son aylarda jeopolitik riskler nedeniyle ani dalgalanmalar yaşayan altın fiyatları, bir süredir dar bir bant aralığında hareket ediyor. Bu durum altın sahipleri için önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Ekonomist İslam Memiş, geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirim kararının, altın fiyatlarında tarihi bir yükselişin başlangıcı olabileceğini belirtti. Ayrıca Memiş, çarşamba günü yapılacak açıklamanın altın fiyatları için bir dönüm noktası olacağını ifade etti.

Altında Rekor Üstüne Rekor: 17 Temmuz 2024 Altın Fiyatları Altında Rekor Üstüne Rekor: 17 Temmuz 2024 Altın Fiyatları

"48 SAATİNİZ KALDI! HAZIRLIĞA BAŞLAYIN"

ABD'de çarşamba günü açıklanacak enflasyon verileriyle birlikte piyasaların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına yönelik beklentileri şekillenecek. Geçtiğimiz aylarda yaşananların aksine, son günlerde ekonominin soğuduğuna yönelik sinyallerin artmasıyla birlikte enflasyon verilerinde önemli bir düşüş bekleniyor.

"ALTIN FİYATLARI TEMMUZ'DA UÇUŞA GEÇECEK"

Açıklanacak verilerin beklentilerden daha iyi gelmesi durumunda, uluslararası piyasalar Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) da faiz indirimine başlayacağı tarihi öne çekecek. Ekonomist İslam Memiş, altın fiyatlarının dip seviyelerine yaklaştığını belirterek, Temmuz ayı itibarıyla altın fiyatlarında önemli yükselişlerin yaşanacağını öngördü. Memiş, bu konuya ilişkin uyarılarında, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

İşte Memiş'in açıklamalarından öne çıkanlar:

"Bu haftanın özelinde 2400-2450 lira aralığını takip edeceğiz. 2400'ün altına sarkış yaşanırsa ons altında, gram altında da 2380 lira test edilebilir. Artık bayram öncesi son haftaya girildi. 9 günlük resmi tatil gelecek ve artık çok da alım fırsatınız olmayacak.

Sizin için özel bir hafta ve altın tarafında düşüş bekleyenler bir kez daha düşünmeli. Altın bundan sonraki süreçte yeni rekorları test edecek ve yılın ikinci yarısında yani Temmuz ayı itibarıyla yıl sonuna kadar gram altında 3500 liraya kadar yükseliş yaşayacak."

Muhabir: HABER MERKEZİ